تزریقات در گاو

رهنمون هایی برای تزریقات در گاو

تزریقات گوناگونی شامل تزریق آنتی بیوتیک ها، ویتامین ها، هورمون ها، واکسن ها و ضد انگل ها در گاوداری ها عادی شده است. روش های مختلفی برای تزریق وجود دارد، تزریق درون ماهیچه ای، درون رگی و زیر پوستی که هرکدام کاربرد متفاوتی دارند.استفاده کردن از روش های صحیح، ناکامی ها را کاهش داده و عملکرد تزریق را بهبود می بخشد.

چندین سوزن با طول و قطر مختلف در دسترس داشته باشید. میزان قطر سوزن و اندازه سوزن به طور معکوس با هم مرتبطند. برای مثال، یک سوزن ۲۰ کوچکتر از سوزن ۱۸ است. یک گاودار باید سوزن های ۱۶، ۱۸ و ۲۰ را در طول های ۲ تا ۵ سانتی متری در دسترس داشته باشد. همیشه از کوچکترین سوزن های موجود استفاده کنید که کار را با کمترین صدمه به انجام می رسانند. معمولأ، برای تزریقات درون ماهیچه ای از سوزن های ۱۶ و ۱۸ با طول ۲/۵ تا ۵ سانتی متر استفاده می شود. تزریق زیر پوستی باید با یک سوزن ۱۶ و طول ۱/۲ سانتی متر انجام شود. یک سوزن ۱۶ با طول ۵ سانتی متر برای تزریقات درون رگی (وریدی) استفاده می شود. با توجه به تناسب باید از سوزن های کوچک تر برای گوساله ها استفاده کرد. سرنگ ها و سوزن ها با چوشیدن در آب به مدت ۱۰ دقیقه به بهترین نحو استریل می شوند. دست کم، سرنگ ها و سوزن ها باید با آب و صابون تمیز شده و کاملأ در آب فرو برده شوند و اجازه داده شود که با هوا خشک شوند. سرنگ ها و سوزن های یک بار مصرف، ارزان و قابل انتخاب می باشند.
بسیاری از بطری های حاوی مواد تزریقی، قبل از استفاده نیاز به تکان دادن دارند. بعد از تکان دادن، به همان میزان مایعی که می خواهید با سرنگ بیرون بکشید، هوا به داخل بطری تزریق کنید. این کار از ایجاد خلأ در باطری ، موقع کشیدی مایع با سرنگ، جلوگیری می کند. در صورت سفت و غلیظ بودن مایع درون بطری، از سوزن ۱۸ یا ۱۶ استفاده کنید که به خوبی و به سرعت پر می شود. بعد از پر کردن سرنگ، برای فرستادن حباب های هوا به بالای مایع و بیرون راندن آن ها به لوله سرنگ چند ضربه آهسته بزنید.
برای تشخیص نوع تزریق، حتمأ برچسب روی بطری را بخوانید. تزریق نادرست، باعث کم شدن اثر دارو، وارد شدن جراحت به حیوان و افزایش زمان مورد نیاز برای قطع مصرف دارو پیش از شیردهی می گردد. علاوه بر این، برای کاهش دادن خطر عفونت، محل تزریق باید تمیز و خشک شده باشد. به کار بردن ضدعفونی کننده (الکل) برای محل تزریق ضروری نمی باشد.
منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=7256
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.