اصلاح نژاد دام

روش های اصلاح نژاد ژنتیکی در حیوانات

روش های اصلاح نژاد ژنتیکی در حیوانات همخونی، آمیخته گری و جفتگیرى فامیل‌هاى مختلف یک نژاد می باشد.

  همخونى (Inbreeding)

در این روش افرادى که با یکدیگر خویشاوندى نزدیکى دارند جفتگیرى مى‌کنند، مثل پدر با دختر، پسر با مادر و یا برادر با خواهر. این روش جفتگیرى سبب افزایش تشابه ژنوتیپى در اولاد شده و هموزیگوتى افزایش یافته و هتروزیگوتى در گله کم مى‌شود. در این روش احتمال اینکه اولاد از پدر و مادر ژن‌ها و صفات مشابهى را به ارث ببرند زیاد است.

عده زیادى از صفات ناپسندیده معمولاً به‌صورت مخفى و مغلوب ممکن است در یک فامیل وجود داشته باشد و وقتى که هم‌خونى انجام مى‌گیرد این صفات مغلوب و ناپسندیده که در پدر و مادر به‌ صورت هتروزیگوت است با هم ترکیب شده و به‌ صورت هموزیگوت به اولاد منتقل شده و تظاهر مى‌کنند.

اثرات این روش از جفتگیرى به شرح زیر است:

۱. صفات منسوب به ژن‌ هاى مغلوب در گله تظاهر مى‌کنند و با استفاده از آن مى‌توان حیوانات حامل ژن موردنظر را تشخیص داد.

۲. سبب افزایش تشابه حیوانات در داخل یک نژاد و یا در داخل یک گروه مى‌شود.

۳. کم شدن خاصیت جوجه‌ درآورى و رشد، کاهش تولید تخم‌مرغ، افزایش مرگ و میر در گوساله‌ها، کاهش نسبت رشد، کوچک شدن جثهٔ حیوانات، افت کیفیت خصوصیات ظاهرى.

۴. کاهش عملکرد تولید و مثل در حیوان مى‌شود.

حدس زده مى‌شود که به ازاء هر ۱% هم‌خونى ۴/۰% تا ۵/۰% از تولید شیر حیوان کم مى‌‌‌شود.
با درنظر گرفتن این موارد، این روش براى اصلاح یک طریقه کاربردى توصیه مى‌‌شود.

   آمیخته‌گرى (Cross breeding)

در این روش از اصلاح دو حیوان از نظر ژنوتیپى خالص ولى از نژادهاى مختلف با یکدیگر تلاقى داده مى‌شود.
اثر این روش جفتگیری، ترکیب کردن عده‌اى ژن مطلوب از منابع مختلف است اکثراً در این موارد به صفات غالب اهمیت داده مى‌شود. بدین جهت اولاد حاصل از این روش حاوى تعداد زیادى ژن‌هاى غالب به‌صورت هتروزیگوت مى‌باشند که بعضى از این ژن‌ها از یک والد و برخى از والد دیگر به ارث مى‌رسد. روى این اصل این آمیخته‌ها از نظر تعداد ژن‌هاى غالب بر پدر و مادر خود برترى دارند. این روش جفتگیرى سبب افزایش زنده ماندن گوساله، افزایش نسبت رشد و بارورى مى‌شود، از این روش در مرغدارى‌هاى تجارى براى تهیه مرغ‌هاى تخمى و یا گوشتى و به‌خصوص براى تهیه جوجه کبابى استفاده مى‌کنند. در مواردى براى تهیه بره‌هاى پروارى نیز از این روش استفاد مى‌شود این نوع آمیخته‌گرى فقط در یک نسل انجام مى‌گیرد و ارزش اصلاح‌نژادى آمیخته‌ها کم است. در مورد گاو تولید شیر نتایج متوسط تولید دو نژاد خواهد بود بدین جهت آمیخته‌گرى در گاو خیلى متداول نیست.

   جفتگیرى فامیل‌هاى مختلف یک نژاد (Out breeding)

در این روش افراد از یک نژاد ولى با نسبت خویشاوندى بسیار دور با یکدیگر جفتگیرى مى‌کنند. این طریقه متداول‌ترین روش براى تهیهٔ نژادهاى خالص مى‌باشد و معایب هم‌خونى را هم ندارد. این روش جفتگیرى سبب افزایش عملکرد تولیدمثل، افزایش کیفیت خصوصیات ظاهرى مى‌شود. در این روش مى‌توان امید داشت که نسل‌‌هاى بعدى بازدهى بیشترى خواهند داشت.

 

 

منبع : وبسایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=9657
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.