بیماری براکسی در گوسفند

روش های طبیعی جهت تحریک تخمک گذاری در دام

روش های طبیعی نیازمند تغییر دادن شرایط محیطی دام ها به گونه ای است که بر فعالیت تولیدمثل دام اثر بگذارد.این روش ها به همزمان کردن فحلی احتیاج نداشته و شامل اثر تغذیه (فلاشینگ)و یا اثر دام نر می باشد.

در اصطلاح دامپروری فلاشینگ عبارت از تغذیه مناسب دام های ماده جهت افزایش آزاد شدن تخمک است.از این روش بیشتر  در گوسفند و سپس در خوک استفاده می شود.برای انجام فلاشینگ حداقل دو هفته قبل از قوچ اندازی ریا استفاده از بز نر ،باید دام ها را با جیره مناسب تغذیه کرد.به عنوان مثال این جیره برای یک میش ۵۰ کیلوگرمی باید حداقل دارای ۱۵۰ گرم پروتئین خام و ۳/۴ مگاکالری انرژی قابل متابولیسم باشد.بدیهی است تامین میزان انرژی مذکور مستلزم استفاده از کنستانتره در جیره غذایی می باشددر اثر تغذیه با کنستانتره ،تولید اسید پیروویک زیاد شده و پس از جذب ،سبب ازدیاد میزان میزان گلوکز خون می شود.افزایش گلوکز خون سبب افزایش میزان ترشح هورمون های گونادوتروپین (LH .FSH)شده و لذا باعث رشد تخمک های بیشتر در تخمدان می شود.در دام هایی که با این جیره غذایی تغذیه می شوند،علاوه بر گلوکز خون وزن غده فوق کلیوی ،هیوفیز و تخمدان نیز افزایش می یابد.

در سال های قبل توصیه بر آن بود که تغذیه با این جیره تا دو هفته بعد از آمیزش ادامه یابد.ولی تحقیقات جدید استفاده از جیره فلاشینگ را فقط به مدت دو هفته قبل از آمیزش محدود می نمایند.زیرا استفاده از جیره بعد از آمیزش میش ها به علت اختلال در متابولیسم و تخریب پروژسترون سبب بروز تلفات جنینی و شروع مجدد چرخه فحلی می شود.

معمولا  دام هایی با نمره وضعیت بدن ۳-۲،نسبت به دام هایی با نمره بهتر(بیش از ۳)به جیره فلاشینگ بهتر پاسخ می دهند.روش فلاشینگ از نظر اقتصادی بصرفه بوده و سبب افزایش درصد بره زایی به میزان ۳۰-۲۰ درصد می شود که هزینه تغذیه اضافی را جبران می نماید.

اسفاده از دام نر جهت تحریک تخمک گذاری میش ها روشی ساده و کم هزینه بوده و مشابه استفاده از دام نر جهت همزمان کردن فحلی می باشد.

یادآوری می شود در مورد همزمان کردن فحلی و تحریک تخمک گذاری توصیه می شود از سیدر جهت همزمان کردن فحلی و از PMSG جهت افزایش تخمک گذاری ،به عنوان ساده ترین،راحت ترین و عملی ترین روش استفاده شود.

 

 

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=3079
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.