گاوشیری

روش های قطع دم در گاو

دلایلی برای قطع دم وجود دارد که از ان جمله می توان افزایش پاکیزگی گاو٬ اتصال آسان کلاهک ها در سیستم های موازی و کاهش احتمال برخورد دم گاو با صورت شیردوش نام برد.روش های متنوعی برای قطع دم وجود  دارد که در زیر به آنها اشاره شده است:

۱-بعضی از گاوداران علاقه دارند که دو حلقه پلاستیکی روی دم قرار دهند.
۲-یک روش این است که بعد از گذشت ۴-۵روز از نصب حلقه برروی دم ٬ با استفاده از سم چین و یا چاقو ٬ دم را در قسمت منتهی به حلقه ببرید.
۳-روش دیگر این است که حلقه را صبحگاه بر روی دم قرار دهید و شبانگاه یک مهره پایین تر از محل حلقه ٬ دم را ببرید. سپس حلقه لاستیکی را سه روز بعد جدا کنید.
۴-برای نصب راحت تر حلقه بر روی دم٬ ان را روی یک لوله PVC به طول ۳-۴ سانتیمتر قرار دهید٬ سپس لوله را به سمت بالای دم کشیده٬ انگاه حلقه را از روی لوله به روی دم بکشید.
۵-در صورتی که در مورد کزاز نگرانی وجود دارد واکسیناسیون علیه کزاز٬ می تواند در دو نوبت صورت پذیرد. اولین واکسن دوهفته قبل و دومین واکسن در روزی که حلقه روی دم قرار می گیرد زده می شود. البته کزاز برای بسیاری از دامداری ها نگران کننده نیست.
روش دیگر برای گوساله هایی با سن کمتر از یک هفته قطع دم با فشار دادن یک گاز انبر اخته سازی «بوردیزو» درحدود چند انگشت پایین تر از واژن می باشد.

 

منبع : وبسایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=9568
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.