روش های نشانه دار کردن گاوها

برای تشخیص گاوها لازم است که روش ویژه ای بکار گرفته شود.برخی از گاوداران،گاوهای خود را به نام می شناسند،اما این روش فقط در گله های کوچک ،کاربرد دارد.ذر گله های بزرگ و در گله های خالص،هرگز نباید به حافظه اطمینان کرد و بنابراین ،گاوها را باید به شیوه ای مشخص کرد:

پلاک گوش:

معمولی ترین روش شماره گذاری گاوها،استفاده از پلاک های فلزی یا پلاستیکی است که در گوش گاو. قرار می دهند.روی پلاک گوش،حروف و ارقامی حک می شود.

خال کوبی:

خال کوبی بیشتر در گاوهایی کاربرد دارد که گوش های کم رنگ و روشنی دارند که اگر به دقت خال کوبی شوند،نشانه مشخصه همیشگی است.عیب این روش ان است که باید گاو را گرفته ودرون گوش را برای خواندن شماره،پاک و تمیز کرد.

پلاک و زنجیر کردن:

پلاک های فلزی شماره دار که در فواصل نسبتا زیاد،خواندنی هستند،برای تشخیص سریع گاوها بکار برده می شوند.این پلاک ها را به گردن گاو بسته و یا به زنجیرشاخ متصل می کنند،ولیاحتمال گم شدن یننشانه ها وجود دارد.

سوراخ کردن گوش:

سوراخ کردن گوش های گاو،یکی از راه های سزیع برای مشخص کردن گاو است.هرسوراخ بسته به این که در کدام گوش و در چه ناحیه ای از گوش ایجاد شده باشد،شماره معینی را مشخص می کند.بیشتر گاوداران مایل نیستند که با این کار گوش های گاو را بدقواره کنند.این روش برای شماره گذاری حیوانات آزمایشگاهی کاربرد زیادی دارد.

شماره زنی دائمی گاو

 

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=2651
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.