روش های پرورش طیور

روش های پرورش و نگهداری طیور

معمولا دو روش برای پرورش جوجه وجود دارد که در زیر توضیح داده شده است:
۱-پرورش بطور طبیعی.
۲- پرورش بطور مصنوعی.
۱-پرورش جوجه بطور طبیعی- این طریقه اغلب در مزارع کوچک و در روستاها که دارای تعداد کمی مرغ هستند و هر ساله تعداد مختصری جوجه پرورش می دهند عمل می شود ودر چنین شرائطی این روش مقرون به صرفه و از نظر اقتصادی صحیح می باشد.
ولی در تشکیلات بزرگ پرورش طیور که در آن واحد تعداد زیادی جوجه یکروزه پرورش داده می شود این روش غیرعملی و امکان ناپذیر می باشد و اجبارأ باید از پرورش جوجه بطور مصنوعی استفاده کرد در این روش پرورش طبیعی بطور کلی ممکن است جوجه ها توسط خود مرغ کرچ ویا به وسیله ماشین جوجه کشی تولید شده باشد در صورت اخیر بهتر است از۵_۶ روز قبل تعدادی تخم مرغ در زیر مرغ کرچ قرار داد و سپس در شب جوجه ها را بزیر مرغ منتقل نمود. برای اینکه مرغ جوجه ها را قبول کند باید ابتدا یک یا دو جوجه را به آهستگی در زیر مرغ قرار داد در صورت قبول بقیه را به مرور بزیر مرغ انتقال داد.
تعداد جوجه هائی که برای هر مرغ در نظر می گیرند بسته به جثه و نژاد و همچنین وضع آب وهوا فرق دارد.
معمولأ هر مرغ ۱۵_۲۰ جوجه در نظر می گیرند خاصیت مادری بعضی نژادها بیشتر از نژاد های دیگر است.
مثلأ نژادهای مانند ردایلندرد و انواع نژادروک و ویندوت و اورپینگتن مادرهای خوبی هستند در حالی که نژادهای سبک مانند لکهورن اغلب از پذیرفتن جوجه های دیگر خودداری می کند و اصولأ حس مادری در آنها کم است .
درآب وهوای سردجوجه ها را باید همراه مادر درفضای سرپوشیده و گرم وخشک نگاهداری نمود ولی درآب وهوای ملایم و معتدل می توان آنها را درفضای آزاد رها ساخت.
در روزهای اول غذای آردی و مقوی در اختیار مرغ و جوجه ها قرار می دهند و کف جایگاه را با مقداری کاه یا پوشال وحتی شن مفروش می نمایند، برای اینکه جوجه ها از مزاحمت پرندگان و حیوانات دیگر در امان باشندبهتر است برای چند روز آنها را جای مخصوصی نگاهداری نمود.
۲- پرورش جوجه بطور مصنوعی- امروزه در تمام تشکیلات بزرگ از روش های مصنوعی برای پرورش جوجه استفاده می کنند. با روش پرورش مصنوعی می توان تعداد بسیار زیادی جوجه را در آن واحد نگاهداری نمود. همچنین در تمام فصول سال به راحتی این امر امکان پذیر است. توأم شدن جوجه کشی مصنوعی و پرورش جوجه به طریقه به آسانی امکان کنترل بیماری های مختلف را به مرغدار می دهد در نتیجه سرعت رشد زیاد می شود و تلفات و مرگ ومیر بطور قابل توجهی کاهش می یابد,. در این روش مقدار غذارا به خوبی می توان کنترل نمود. و همچنین اثر فرمول های مختلف غذائی را در روی جوجه ها آزمایش کرد.
بطور کلی روش نگاهداری جوجه ها به طریقه مصنوعی دارای مزایای بی شماری نسبت به روش پرورش طبیعی است از این رو تمام تشکیلات بزرگ و کوچک مرغداری امروزه از این روش پیروی می کنند.
امروزه ۱۵هزار مزرعه تجاری تولید گوشت مرغ و بیش از هزار مزرعه بزرگ تولید تخم مرغ در ایران به فعالیت مشغول هستند که طیور در شرائط مصنوعی پرورش می دهند.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=6006
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.