دامپروری

روش پرورش گاو در مرتع (گاو ۳ سال به بالا)

در این روش گاو در طول سال در مرتع چرا می کند و شیر ماده گاوها فقط به مصرف تغذیه گوساله ها می رسد. این روش پرورش بیشتر در کشورهایی که مراتع طبیعی یا دست کاشت فراوانی دارند متداول است و تقریبأ مشابه روش پرورش گوسفند در مناطق عشایری ایران است.

به طور کلی گوساله در بهار به دنیا می آید و تا اواخر تابستان همراه با مادر در مرتع چرا و از شیر مادر تغذیه می کند. سپس در پاییز از شیر گرفته می شود و با شروع زمستان و کمبود علوفه به اولین مرحله کاهش سرعت رشد می رسد. بدین ترتیب که تا قبل از شیر گرفتن حد متوسط اضافه وزن روزانه بین ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ گرم است. در صورتی که در طول زمستان اضافه وزن به ۲۵۰ تا ۳۰۰ گرم در روز تقلیل می یابد.
تغذیه زمستان شامل علف خشک مرتع و گاهی ریشه ها و غده ها می باشد. معمولأ در این فصل گوساله های نر اخته می شوند. در بهار بعدی گوساله ها مجددأ روانه مرتع می شوند و از علوفه کافی و با کیفیت عالی تغذیه می کنند. در این حالت اضافه وزن  روزانه حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ گرم است. در آخر فصل اگر گوساله روانه کشتارگاه نشوند، زمستان دوم مجددأ در فقر غذایی قرار خواهد گرفت و در این شرایط اضافه وزن روزانه به ۳۰۰ تا ۰ گرم تقلیل خواهد یافت. در حال حاضر گوساله در سال دوم بهتر از سال اول فقر غذایی را تحمل می کند. بعد از سومین بهار، گاو مرتع ۳ تا ۴ ساله است و دارای وزنی حدود ۷۰۰ تا ۹۰۰ کیلوگرم خواهد بود که در این حالت آماده کشتار می باشد.

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=8275
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.