آویشن

روغن آویشن جایگزین مهم آنتی بیوتیک ها

مکمل های غذایی بسیاری وجود دارد که می توانند عملکرد جوجه های گوشتی را بهبود ببخشند و به جای آنتی بیوتیک ها که با اینکه اثرات مفیدی بر بهبود عملکرد و بیماری های جوجه های گوشتی دارند اما بخاطر باقی ماندن بخشی از آنها در محصولات و افزایش باکتری های مقاوم در برابر انتی بیوتیک ها استفاده از آنها به عنوان افزایش دهنذه رشد ممنوع شده است، بکار برده شوند.

از جمله این مکمل ها می توان به روغن آویشن اشاره کرد که می توان ان را بجای آنتی بیوتیک بکار برد و عملکرد جوجه های گوشتی را بهبود بخشید.

تحقیقات و آزمایشات نشان داده است که آویشن غذایی (که ترکیبات اصلی آن تیمول و کارواکرول است) زمانی که به عنوان گیاه یا روغن استفاده می شود، بر افزایش وزن و توده بدنی تاثیر گذار می باشد. هنوز نمی توان به طور قطعی گفت که وجود آن در جیره غذایی به عنوان یک گیاه خالص می تواند تاثیرات مفیدی بر افزایش رشد طیور زنده داشته باشد. اما تاثیرات عصاره روغن آویشن به عنوان تقویت کننده عملکردهای ایمنی جوجه های نر گوشتی ثابت شده است. در آزمایش ۴۲ روزه ای که بر روی خوراک انجام شد، تاثیر مکمل عصاره روغن آویشن بر روی عملکردهای ایمنی جوجه های نر گوشتی به وسیله سطوج درجه بندی تغذیه تعیین شد (۵۰، ۱۰۰، ۲۰۰ یا ۴۰۰ ppm)
این آزمایش شامل کنترل منفی جیره غذایی بدون مکمل جایگزین و دو گروه کنترل مثبت جایگزین شده با ویرجینیامایسین یا باسیتراسین زینک نیز می شد. تغییرات رژیم غذایی، تاثیر قابل توجهی بر گلوبول های سفید خون و نسبت هتروفیل به لمفوسیت نداشت؛ عصاره روغن آویشن با سطح ۱۰۰ ppm در رژیم غذایی جایگزین شده بود و پاسخ های ایمنی شناختی جوجه های گوشتی را بهبود بخشیده بود.

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=9526
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.