خوراک دام

افزایش زاد و ولد دام

     از دیدگاه اصلاح نژادی برای بالا بردن بهره وری در سیستم های پرورشی یا افزایش توان تولید مثل و تعداد بره در هر زایمان با هدف تولید گوشت باید استفاده از نژادهای مستعد گوشتی مد نظر قرار گیرد. می توان با وارد نمودن ژن چند قلوزایی در جهت اقتصادی نمودن پرورش گوسفند با افزایش بازده تولید مثل گوسفندان عمل کرد.

 به هر حال باید در نظر داشت امروزه چالش صنعت دامپروری در دنیا سرمایه گذاری روی ثروت اطلاعات ژنتیکی است و فرصت های جدیدی وجود خواهد داشت که ساختار کنونی دامپروری را بهبود بخشیده و منجر به توسعه پایدار سیستم های دامپروری شده است.

به طور کلی طی چند سال اخیر با توجه به ضعیف شدن مراتع،  نیاز های فیزیولوژیک دام برآورده نشده و از طرفی بالا رفتن قیمت خوراک و  نهاده های  دامی در جایگاه بسته نیز مقرون به صرفه نیست، لذا می طلبد تا از استعداد و پتانسل های نهفته دام استفاده نموده و با بروز و شکوفایی این توانایی ها، تحولی عظیم در صنعت دامپروری ایجاد کرد که نه  تنها  پایداری سیستم های دامپروری را تضمین  بلکه موجبات رونق و توسعه واحدهای دامپروری را نیز فراهم می کند.

از سوی دیگر، نظر به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و شناسایی و شکوفایی ظرفیت و پتانسیل موجود در کشور در جهت مرتفع نمودن بحران اقتصادی کنونی کشور و نقش واحدهای فناور دانش بنیان در خارج نمودن کشور از رکود، حمایت های مادی و معنوی و در خور شان از شرکت تعاونی های از قبیل مزرعه دامپروری نوین دام فاروج که در راستای افزایش بهره وری و سود آوری دام و زندگی عشایر تلاش می کنند صورت گیرد.

مسئولین استان به جای برگزاری جلسات و همایش های بی حاصل و بی اثر در باب اقتصاد مقاومتی، نیاز است به طور جدی وارد عمل شوند. چرا جوانی از نخبه های عشایر که دانش آکادمیک خود را با تجربه های عملی در  امور دام بکار گیری کرده اما مورد بی مهری مسئولین قرار گرفته!

سازمان بسیج عشایری استان با تمام توان سعی می کند از پروژه هایی که به نحوی در  اقتصاد عشایر تاثیرگذار است، مورد حمایت قرار دهد.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=7056
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.