زردی(پیروپلاسموز) در گوسفند و بز

زردی(پیروپلاسموز):

بطور کلی بیماری پلاسموز شامل عفونت های زیادی است که در گوسفند و بز توسط چند تک یاخته انگلی خون  از جنس بابزیا،تیلریا و غیره ایجاد می شود.بیماری های ایجاد شده توسط این انگل ها به ترتیب بابزیوز و تیلریوز نام دارند.چون نشانه های بالینی هر دو بیماری مشابه یکدیگر است هراه با یکدیگر بررسی می شوند.

عامل بیماری بابزیوز دو گونه از بابزیا بنام بابزیا اویس و بابزیا موتازی است ولی عامل بیماری تیلریوز،تیلریاهیرکی است.این تک یاخته بوسیله کنه ها منتقل می شود.

علائم بیماری:

دوره کمون بیماری یک تا دو هفته می باشد.تب،بی اشتهایی،سستی و بی حالی،کم خونی و تنفس سریع از علایم آلوده شدن به انگل های مذکور است.مهمترین علایم این بیماری ها زرد شدن مخاطات،هموگلوبینوری(وجود هموگلوبین در ادرار)،تورم غدد لنفاوی،یبوست،کبد متورم و زردرنگ و طحال منورم و سیاهرنگ است.

پیشگیری:

تزریق خون دام های ناقل به دام های شیرخوار سبب پیش ایمنی می شود ولی این دام ها ناقل دائمی می شوند.مؤثرترین راه های پیشگیری عبارتند از:

۱-حمام دادن همزمان با شروع فعالیت کنه ها(یعنی اوایل فصل بهار)

۲-ضدعفونی جایگاه

۳-عدم استفاده از مکانهای استراحت و پرچین در مراتع و چراگاههایی که در سالهای قبل مورد استفاده بوده اند.زیرا این مناطق به کنه ها آلوده می باشند.

ایجاد ایمنی:

برای ایمن نمودن دام ها علیه بیماری بابزیوز از واکسن پیرورازی که دارای ماده مؤثر آکاپرین است بصورت زیرجلدی استفاده می شود.از واکسن زنده تیلریوز نیز به میزان۱ سی سی در عضلات گردن استفاده می شود.واکسن های فوق قبل از فعالیت کنه ها یعنی ابتدای بهار باید تزریق شوند.در حال حاضر از داروی دیمینازون برای کاهش شدت بیماری و بهبود دام های بیمار استفاد ه می شود.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=2189
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.