خبرهای دامپروری

زنجیره‌ی تولید دامی در ایلام تکمیل می‌شود

رییس سازمان جهادکشاورزی ایلام میزان تولیدات استان  و برنامه‌های این سازمان را تشریح کرد و گفت: در راستای اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی از مرغ مادر گرفته تا کشتارگاه مجهز به خط دو را در برنامه داریم به با تحقق آنها زنجیره تولید در حوزه دام تکمیل خواهد شد.
سید محمدتراب میری اظهار کرد: ۲۴ هزار تن گوشت قرمز و ۵۰ هزار تن گوشت سفید در استان تولید می‌شود که ۳ برابر مصرف است.
وی با بیان اینکه  ۱٫۵ برابر مصرف مردم استان در گاورداری‌های ایلام شیر عرضه می‌شود، گفت: تعریفی که کارخانه‌های شیر از این محصول دارند شیر صنعتی است درحالی‌که شیر در استان به صورت سنتی تولید می‌شود و بار میکروبی بالایی دارد که این نقیصه با احداث گاوداری‌های صنعتی برطرف خواهد شد.
وی به خسارت ریزگردها به بخش کشاورزی که در همه زیربخش‌ها مشخص است، اضافه کرد: اثرات نامطلوب گرد و غبار در سنوات گذشته در حوزه کشاورزی از درخت گرفته تا غلات، مرغ، ماهی و عسل کاملاً مشهود است.
وی با تاکید بر اینکه پدیده گرد و غبار و ریزگردها به طور کلی بین ۱۰ تا ۳۰ درصد خسارت به بخش کشاورزی وارد کرده است، گفت: در این راستا برای بررسی بیشتر تاثیر ریزگردها بر کاهش تولید محصولات کشاورزی یک کار مطالعاتی با دانشگاه ایلام در حال انجام است که میزان تاثیرگذاری پدیده گرد و خاک را به صورت علمی بررسی کند.
رییس سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به اینکه در حوزه اقتصاد مقاومتی نیز پروژه‌هایی را در هر بخش مشخص کرده‌ایم، اظهار کرد: در راستای اجرای طرح‌های اقتصاد مقاومتی از مرغ مادر گرفته تا کشتارگاه مجهز به خط دو را در برنامه داریم به با تحقق آنها زنجیره تولید در حوزه دام تکمیل خواهد شد.
میری بازار جهانی را بازاری رقابتی دانست و گفت: ایلام کشتارگاهی که خط دو داشته و بسته‌بندی صادراتی انجام دهد ندارد و به این نکته هم باید توجه داشت که مرغ صادراتی باید بین ۱۲۰۰ تا ۱۸۰۰ گرم باشد و علاوه بر این مسایل، قیمت تمام شده مرغ از سوی کشورهای رقیب ما کمتر است، به همین خاطر با قیمت کمتری وارد بازار می‌شوند و از ما پیشی می‌گیرند.
وی یکی از سیاست‌‎های وزارت جهادکشاورزی را عدم توسعه مرغداری و واحدهای پرواربندی اعلام و عنوان کرد: با در نظر گرفتن این سیاست باید واحدهای موجود را حفظ کنیم، چون شرایط  افزایش تولید و قدرت صادرات نداریم و نمی‌توانیم شاهد توسعه‌ در این بخش باشیم.
رییس سازمان جهادکشاورزی با بیان اینکه دولت در راستای فعال کردن این واحدها تزریق اعتبار با سود پایین را در دستور کار دارد، تصریح کرد: وظیفه این سازمان حمایت از تولید است و نقشی در تنظیم بازار نداریم. در فرآیند جوجه‌ریزی در هر دوره ۷ میلیون قطعه جوجه در استان در مرغداری‌ها ریخته می‌شود و زمانی که قیمت این محصول بالا رود برای حفظ تعادل در بازار، مرغ منجمد را وارد بازار می‌کینم.
میری ادامه داد: در بخش قیمت‌گذاری محصولات نیز فرآیند متفاوت است یک بخش از محصولات قیمت تضمینی دارند از جمله گندم، جو، ذرت و حبوبات یک سری محصولات نیز وجود دارند که قیمت تضمینی نداشته و بازار قیمت آنها را مشخص می‌کند.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان در پایان به ۵۰۰ میلیارد تومان قراردادهای آب و خاک در سطح استان اشاره و تصریح کرد: در سایر بخش‌ها استفاده از تسهیلات بانکی در اولویت قرار دارد.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=5898
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.