سازمان دامپزشکی به طور شبانه روزی بیماری های مختلف دامی را رصد می کند

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور در سفر دو روزه خود به اردبیل با حضور در جلسه شورای اداری استان گفت: این سازمان به طور شبانه روزی بیماری‌های مختلف دامی را رصد می‌کند.
جاویدی افزود: با مدیریت اعمال شده از سوی سازمان دامپزشکی کشور و استان‌ها و برخورد مناسب و به موقع براساس فصل شیوع با کانون‌های بیماری در ۵ ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۵% کاهش کانون بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک (PPR) در کشور را شاهد هستیم و این در حالی است که در بیماری VHS آبزیان نیز ۶۴% کاهش کانون بیماری در کشور داریم و این در سایه زحمات و تلاش‌های شبانه روزی دامپزشکی کشورو کلیه دست اندرکاران اجرایی که صادقانه در خدمت به محروم‌ترین اقشار جامعه تمام مساعی خود را به کار بسته‌اند، میسر شده است.
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور برنامه هدفمند واکسیناسیون و جلوگیری از مصرف بی رویه واکسن‌ها، اقدام‌های قرنطینه ای و امنیت زیستی و مدیریت مناسب در کانون بیماری‌های دامی و جلوگیری از تردد بی رویه دام در کشور، از جمله در استان‌های مرزی را از مهم‌ترین سیاست‌های سازمان دامپزشکی کشور در کاهش بیماری‌های دامی عنوان کرد.
این مقام مسوول در سازمان دامپزشکی کشور به اهمیت پیشگیری از بیماری تب برفکی به دلیل شرایط خاص تاکید کرد و جابجایی کنترل نشده دام در فصول و سنوات خاص به دلایل گوناگون را مهم‌ترین چالش در کنترل بیماری تب برفکی در کشور دانست و افزود در دوسال گذشته مدیریت صحیح کانون‌ها، پوشش کامل مناطق و نواحی پرخطر، مایه کوبی دام‌ها در واحدهای صنعتی، برنامه ریزی سالانه مؤثر و نظارت بر اجرای دقیق، مدیریت در تردد و نقل و انتقال دام از عوامل کاهنده موارد بروز بیماری بوده است.
جاویدی در حوزه بیماری‌های مشترک خاطر نشان کرد: توفیق سازمان دامپزشکی کشور طی دوسال گذشته، هم در زمینه کنترل و به حداقل رساندن مخاطرات بیماری‌های مشترک و هم در زمینه بهداشت عمومی قابل توجه بوده است وی تأمین بخش زیادی از اعتبارات مورد نیاز برای جبران خسارات دام‌های معدوم شده در راستای کنترل بیماری‌های سل و بروسلوز، افزایش سطح پوشش عملیات واکسیناسیون علیه بروسلوز در جمعیت دامی، اعمال مدیریت در استفاده بهینه از واکسن‌های محدود موجود، حذف سریع موارد مثبت و مشکوک همراه با جبران خسارت‌های دام‌های معدوم شده و توسعه عملیات خونگیری در واحدهای دامداری، افزایش سطح پوشش عملیات توبرکولیناسیون به منظور کاهش موارد راکتور سلی را از مهم‌ترین فرآیندهای انجام گرفته در این حوزه عنوان کرد.
جاویدی در عین حال با توجه به شروع فصل سرما و تغییر شرایط آب و هوائی و احتمال شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد با تأکید بر اهمیت مبارزه با این بیماری توصیه‌های جدی در خصوص اجرای اقدامات پیشگیری و کنترل این بیماری داشت.
جاویدی با تأکید بر اینکه امروز دیدگاه به سازمان دامپزشکی کشور کاملاً متحول و دگرگون شده است افزود: بیش از یک میلیارد جوجه ریزی سالانه در کشور، تولید بیش از ۲ میلیون تن مرغ، یک میلیون تن تخم مرغ و وجود مزارع متعدد پرورش مرغ مادر، تخمگذار، گوشتی و دادپروری‌های متعدد گوشتی و شیری در کشور و… نیازمند خدمات دامپزشکی است.
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور بر استفاده بهینه از ظرفیت بخش غیر دولتـی دامپـزشکی تأکید کرد و گفت واگذاری امور به بخش غیر دولتی دامپزشکی، کاهش هزینه‌های بخش دولتی و اعمال هر چه بهتر وظایف نظارتی دامپزشکی کشور را در پی دارد.
وی با یادآوری اینکه بایستی از تمام این ظرفیت استفاده نمود افزود راهی به غیر از این وجود نخواهد داشت، بنابراین تا آنجائی که ممکن است بایستی کارها را به بخش غیر دولتی واگذار کرد.
این مقام مسوول دامپزشکی ادامه داد با توجه به تغییر اقلیم آب و هوایی با بیماری‌های نوپدید و باز پدید مواجه خواهیم شد که بخش دولتی بایستی آن‌ها را رصد نماید.
وی خاطر نشان کرد براساس اعلام سازمان بهداشت جهانی (WHO) از میان بیش از ۱۷۰۰ عامل بیماری‌زای شناخته شده حدود نیمی از عوامل از حیوانات به انسان منتقل می‌شود و از میان بیماری‌های نوپدید شناخته شده در انسان بیش از ۷۰ درصد از حیوانات به انسان منتقل می‌شود. ضمن اینکه درصد بالایی از عوامل بیماری‌زائی که به طور بالقوه می‌تواند با اهداف بیوتروریستی استفاده شود منشأ حیوانی دارد.
بنابراین نگاه به سازمان دامپزشکی متفاوت از سال‌های گذشته است.
جاویدی در حوزه نظارت بر بهداشت عمومی نیز خاطرنشان کرد: سازمان دامپزشکی کشور به اقداماتی از جمله تدوین و ابلاغ استانداردها، ضوابط بهداشتی قرنطینه ای و ایمنی زیستی، نظارت و پیگیری اعمال ضوابط بهداشتی ـ قرنطینه ای تدوین برنامه‌های راهبردی، کنترل بقایای دارو ـ هورمون ـ فلزات سنگین و سایر مواد شیمیایی در فرآورده‌های دامی، سیاست گذاری ـ برنامه ریزی ـ تدوین برنامه راهبردی مدیریت بحران، واکنش سریع و پیگری استقرار سیستم مدیریت بحران برای مقابله با مخاطرات بهداشت دام، سلامت خوراک دام و فرآورده‌های دامی در سطح ملی پرداخته است.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=3007
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.