سقط جنین در میش

سقط جنین کلامیدیایی در میش ها

سقط جنین آنزوتیک میش ها یکی از معمولترین سقط هایی است که بسیاری از دامداران با آن آشنایی دارند. به نظر می رسد که این سقط جنین فراوانترین عامل عفونی شناخته شده برای سقط جنین گوسفندی باشد.

معمولا میش ها علائم سیستمیک بیماری را نشان نمی دهند . سقط بر اثر این عفونت در سه هفته انتهای آبستنی رخ می دهد . ممکن از برخی از میش ها قبل از سقط ترشح مهبلی داشته باشند . برخی از میش ها بره را تا انتهای آبستنی حمل می کنند ولی بره متولده ضعیف و یا مرده به دنیا می آید.

التهاب جفت ، آلانتوکوریون بین کوتیلدون ها خیز دار و ضخیم و ظاهری چرمی دارد . بره های سقط شده معمولا تازه هستند هر چند ممکن است مومیایی یا حل شده هم باشند . در عده کمی از میش ها متریت بعد از سقط دیده می شود . در گله ای که برای بار اول مبتلا می شوند تا یک سوم میش ها ممکن است مبتلا شوند . ولی وقتی بیماری در گله موجود باشد عده میش های مبتلا بین ۵ تا ۱۰ درصد است . بیماری معمولا با میش های مبتلا به عفونت رحمی بدون علامت که تازه خریداری شده اند به گله وارد می شود . میش ها ممکن است سقط کنند و بیماری بعد از خوردن غذای آلوده یا چریدن در مرتع آلوده به ترشح مهبلی و جفت جنین در گله پخش شود . بره های ماده ممکن است هنگام تولد مبتلا باشند یا بعد مبتلا شوند و وقتی آبستن گردند سقط کنند .

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=11826
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.