گوسفند

سوپراوولاسیون(تخمک افزایی)در دام

معمولا تولیدمثل پدیده ای همراه با موفقیت و یا شکست است ،لذا عوارض اقتصادی شکست آن برای دامدار بسیار مهم می باشد.

اگر گوسفند و یا بز آبستن نشود و یا تعداد نوزاد حاصل از آن در هر زایمان یا حتی در سال یک رأس به جای دو رأس باشد،تأثیر منفی زیادی در سود آوری دامدار خواهد داشت.تعداد تخمک ازاد شده از تخمدان ها یک عامل مهم در باروری و چندقلو زایی در دام های ماده می باشد.در شرایط طبیعی میزان تخمک گذاری در گوسفند و بز ۱ تا ۳ عدد می باشد.ولی به دلایلی مانند بارور نشدن کلیه تخمک های آزاد شده و یا تلف شدن برخی از جنین ها ،تعداد نتاج حاصل کمتر است.لذا اطمینان از اینکه فرایند تولیدمثل در یک واحد دامپروری ،نیازمند استفاده از فنون جدید تولیدمثل است بسیار اهمیت داردنتایج تحقیقات نشان می دهد با استفاده از هورمون های سنتتیک و افزایش تعداد تخمک ها می توان میزان نتاج تولیدی را افزایش داد.

برای افزایش دوقلو و حتی چندقلوزایی در گوسفند و بز ،روش کوتاه مدت تحریک تخمک گذاری می باشد.شرط لازم برای تحریک تخمک گذاری اطمینان از رشد تعداد زیادی از فولیکول هاست.با این حال تحریک تخمک گذاری باید با احتیاط انجام شود و از تخمک گذاری زیاد اجتناب نمود.

روش های مورد استفاده برای تحریک تخمک گذاری عبارتند از :

الف)استفاده از هورمون ها (داروها)جهت تحریک تخمک گذاری :معمولا این روش مستلزم همزمان کردن فحلی در دام ها می باشد.

ب)استفاده از روش های طبیعی جهت تحریک تخمک گذاری:روش های طبیعی را می توان به تنهایی و یا با همزمان کردن فحلی استفاه نمود.

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

 

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=3087
2 پاسخ
 1. سارا
  سارا says:

  سلام
  میشه در این مورد بیشتر توضیح بدید؟؟
  ب)استفاده از روش های طبیعی جهت تحریک تخمک گذاری:روش های طبیعی را می توان به تنهایی و یا با همزمان کردن فحلی استفاه نمود.

  پاسخ دادن

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.