مرغ شاخدار

سیستم پرورشی آزاد یا سنتی در پرورش مرغ های شاخ دار

این روش بیشتر در نواحی همانند آفریقا و برخی از کشور های فقیر و در حال توسعه جهان  چرا کرده و رشد می کنند وجود دارد.

اگر علاقمند هستید که مرغ شاخدار را بصورت سنتی پرورش بدهید لازم است از تجربه هایی که طی این چند سال بدست آورده ایم استفاده نمایید. در این روش پرند گان در فضایی آزاد یا در محوطه فنس نگهداری می شوند. برای هر پرنده رعایت بهداشت بسیار مهم است زیرا منشاء بیشتر بیماریهای طیور عدم رسیدگی به بهداشت محیط است. در نگهداری بصورت سنتی تولید ویتامینD3 می باشد. نقش این ویتامین در تنظیم متابولیسم و فسفر و کلسیم می باشد. پرنده از مقاومت بیشتری برخوردار میشود. تاثیر نور خورشید در زیر پوست پرند گان کمک به به همین علت پرندگانی که در معرض آفتاب هستند از استخوان بندی محکم تری بر خوردارند.
مرغ های شاخدار نیمه وحشی هستند مانند کبک پرواز می کنند اما بر خلاف کبک به محیط عادت می کنند و در محیط آزاد صبح زود به دنبال غذا می روند و معمولا از مقر خود زیاد دور نمی شوند و با تاریک شدن هوا بر می گردند. حیوانات وحشی قادر به گرفتن آنها نیستند وقتی با آنها روبرو می شوند دسته جمعی با سر و صدای زیاد بسوی دشمن حرکت میکنند که موجب وحشت دشمن شده و فرار می کنند. باغ ها، زمینهای کشاورزی، محیط های باز، خانه ها با محوطه بزرگ،  بهترین مکان ها برای نگهداری این مرغ است. مرغ شاخدار را می توان در کنار مرغ خانگی بوقلمون و …نگه داری کرد. مرغ شاخدار به ندرت کرچ می شود. به همین دلیل در طول بهار و تابستان حدود۱۰۰الی ۱۵۰عدد تخم می گذارد.

جوجه های مرغ شاخدار بسیار ترسو و وحشتی هستند. اگر بتوانید در چند روز اول تخم مرغ آب پز در کنار دانه به جوجه ها بدهید تمام ویتامین های بدن آنها را تامین میکند. مواظب باشید ظرف آبخوری آنها طوری نباشد که جوجه ها خیس شوند. سعی کنید از آبخوری مخصوص استفاده کنید تا جوجه ها از بین نروند. روباه سمور و زاغ بزرگترین دشمنان جوجه ها هستند. وجود کنه های ریز در بدن جوجه ها موجب از پای در آوردن آنها میشود که در صورت مشاهده می توانید از پودر مورچه به مقدار کم استفاده کنید.

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=10731
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.