شاربن(سیاه زخم)

شاربن(سیاه  زخم)

شاربن یک بیماری عفونی حاد وشایع است که در دنیا چهارپایان را مبتلا می کند.به عفیده اکثر محققان،تظاهر این بیماری فصلی بوده و شدت آن در ماه های مرداد و شهریور حداکثر است و با سرد شدن هوا از شدت آن کم می شود.

علائم بیماری:

اغلب به علت سرعت پیشرفت بیماری،نشانی ها بروز نمی کند.با این حال در دام های مبتلا افزایش درجه حرارت،بی اشتهایی کامل ،گوش های افتاده،به پهلو افتادن،و دندان قروچه مشاهده می شود و حیوانات با حرکات تشنجی تلف می شوند.چنانچه دام ها برای چند ساعت زنده بمانند،مدفوع آبکی که بخش زیاد آن خون است از دام دفع می شود.

در دام های تلف شده طحال تیره رنگ و بزرگ است .به همین دلیل به شاربن تب زغالی یا طحال لجنی نیز گفته می شود.گندیدگی سریع لاشه و خارج شدن خون تیره از منافذ طبیعی بدن(بینی،مقعد ،فرج و…)نیز از علائم این بیماری است.این عارضه توسط باکتری هوازی و هاگدار باسیلوس آنتراسیس ایجاد می شود.

پیشگیری:

معدوم ساختن لاشه دام های تلف شده حائز اهمیت است .از کالبد گشایی لاشه های مظنون به شاربن باید خودداری شود ،زیرا میکروبها در معرض هوا قرار می گیرند که این امر عامل اصلی برای تولید هاگ است.

درمان:

به علت تلف شدن سریع دام ها،درمان بی نتیجه است.ولی اگر بیماری سریع تشخیص داده شود ممکن است با تزریق عضلانی مقدار زیادی پنی سیلسن(سه میلیون واحد)از تلف شدن دام ها جلوگیری شود.
ایجاد ایمنی:در مناطقی که خطر بیماری شاربن وجود دارد،دام ها هر سال در ابتدای بهار واکسینه می شوند.میزان تزریق در گوسفند معادل ۱-۰/۵ سی سی واکسن شاربن است که بصورت زیر جلدی درشت کتف تزریق می شود.

منبع” وبسایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=1390
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.