بیماری های گاو

شاربن علامتی در گاو

شاربن علامتی (black leg) بیماری عفونی باکتریایی و کشنده گاو و گوسفند در هر سنی است٬ ولی دام های جوان حساسیت بیشتری در ابتلا به این بیماری دارند. از خصوصیات بیماری التهاب موضعی در بافت ماهیچه ای دیده می شود. متعاقب این حالت توکسمی عمومی اتفاق افتاده و دام به علت مسمومیت سریعا دچار مرگ می شود.

نشانه های بیماری در گاو:

تب بالا٬ توقف حرکات شکمبه و قطع اشتها٬ افزایش تنفس از علایم اولیه بیماری است. در ابتلا محل ضایعه متورم٬ دردناک و گرم شده که بعدا سرد٬ گازدار و بدون درد می گردد.

تشخیص تفریقی:

شاربن علامتی با بیماری هایی نظیر شاربن٬ مسمومیت با سرب٬ جیوه ٬ ارسنیک و نفخ شباهت دارد. همچنین مسومیت با برخی از گیاهان سمی نیز می تواند باعث علایم مشابه بیماری شاربن علامتی گردند.

پیشگیری و کنترل :

خط مشی مبارزه با بیماری بر پایه پیشگیری و کنترل و سیاست اجرایی در قالب اقدامات بهداشتی- قرنطینه ای و پوشش مایه کوبی دام های حساس در کانون های بیماری و نواحی که بیماری برای اولین بار رخ می دهد. د مقاطع زمانی مشخص و تا شعاع مناسب می باشد .مایه کوبی بهتر است دو بار در سال و به فاصله دوهفته انجام شود‌ برنامه واکسیناسیون برای اوایل بهار و تابستان قبل از چرای ازاد تنظیم شده تا ایمنیت لازم در دام بوجود اید.

درمان:

دام های دارای علایم بالینی به آنتی بیوتیک جواب می دهند. میکروب به بسیاری از آنتی بیوتیک ها حساس است. ولی داروی مناسب و انتخابی برای درمان آن پنی سیلین است که اگر به موقع تزریق شود جواب مناسبی حاصل می شود.

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=9612
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.