گوسفند

شرایط موفقیت در پرواربندی گوسفند

پرواربندی عبارت است از تغذیه متعادل دام های نر دارای سن کمتراز یک سال به منظور تامین سرعت رشدکافی در جهت تولید گوشت است برای مدت زمان و وزن مشخصی انجام می شود.

الف- امنیت

در بیشتر دامداری ها امروزه استفاده از سلاح های مجاز و سگ های اصیل امری عادی است. با این حال پاسداری و نگهبانی در هنگام شب امری لازم و ضروری است.

ب-  جایگاه و فضای مورد نیار برای هر راس بره

در ایران به خاطر اختلاف در سردترین و گرم ترین منطقه( حدود ۵۰ ) نوع جایگاه در مناطق مختلف متفاوت است.
در شروع پروار برای هر راس دام۷- ۸متر مربع فضا کافی است. ولی فضای کافی باید با وزن نهایی دام  تعیین گردد.
تجربه نشان می دهد که کاهش تراکم دام در واحد سطح سبب افزایش سرعت رشد و سوددهی می شود. لذا در جایگاهی های باز و بسته به ترتیب ۱ و ۱/۲ متر مربع فضا برای هر راس بره توصیه می شود.

ج- خرید علوفه و مواد متراکم در زمان مناسب

برای افزایش سود باید در جهت کاهش هزینه ها تلاش شود. خرید علوفه در زمان مناسب و واکسیناسیون به موقع از جمله اقداماتی است که سبب افزایش سوددهی می شود.

د- خرید بره در مناسب ترین اوقات سال

خرید بره ها با قیمت مناسب از جمله عواملی است که در کاهش هزینه و سوددهی بیشتر موثر می باشد. با آگاهی از منشاء بره های پرواری می توان زمان عرضه آنها را به بازار فروش پیش بینی نمود که پرواربند باید از اواسط تابستان شروع به این کار کند تا بتواند حداقل دو دوره در سال پرواربندی را انجام دهند. لذا بهترین زمان برای خرید اوایل تابستان است تا بتواند توسط پس چرها دام را تا اواسط تابستان بکشاند و از آن به بعد به پرواربندی اقدام کند.

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=10743
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.