شمار گوسفندان در سال ۹۴ به بیش از ۴۷٫۹ میلیون راس رسید

وزارت جهاد کشاورزی در جدول آماری دام سال ۹۴ اعلام کرد: شمار گوسفندان کشور پارسال ۴۷ میلیون و ۹۳۱ هزار راس ثبت شد که از این رقم استان خراسان رضوی با سهم ۱۳٫۴ درصدی بالاترین میزان را به خود اختصاص داد.
سال ۹۴ تعداد ۶ میلیون و ۴۴۸ هزار راس گوسفند در استان خراسان رضوی شمارش شدند و پس از آن استان فارس با سه میلیون و ۵۶۵ هزار راس، سهم ۷٫۴ درصدی داشت و استان آذربایجان غربی نیز با سه میلیون و ۴۳۷ هزار راس با ۷٫۱ درصد از شمار کل گوسفندان به ترتیب رتبه های اول تا سوم را از آن خود ساختند.
همچنین استان های قم و البرز به ترتیب با ۲۸۷ هزار راس و ۳۲۸ هزار راس، سهم کمتر از یک درصدی آمار گوسفند ان را در سال گذشته داشتند.
برپایه اطلاعات این جدول، پارسال تعداد ۱۹ میلیون و ۹۶۷ هزار راس بز نیز شمارش شدند که استان فارس با شمار چهار میلیون و ۷۵ هزار راس بز بالاترین میزان را داشت.
علاوه براین، استان کرمان همراه با بخش جنوبی این استان سال گذشته در مجموع ۲ میلیون و ۲۸۵ هزار راس بز داشتند که قسمت جنوبی ۹۱۱ هزار راس را شمارش کردند.
سیستان و بلوچستان نیز با یک میلیون و ۲۱۶ هزار راس بز در سال یاد شده به عنوان سومین استان پرورش این حیوان معرفی شد.
گزارش های وزارت جهاد کشاورزی نشان می دهد که ۵۰ درصد گوشت قرمز مورد مصرف کشور از دامهای سبک (گوسفند و بز) به دست می آید.
آمار تولیدات دامی گوشت قرمز در سال ۹۴ برپایه داده های وزارت جهاد کشاورزی برابر با ۸۰۶ هزار تن بود که از این رقم سهم استان های خراسان رضوی، فارس و آذربایجان شرقی به ترتیب ۷۱، ۶۱٫۱ و ۴۹٫۶ هزار تن ثبت شده که بالاترین میزان را در بین استان های کشور به خود اختصاص دادند.
همچنین استان های هرمزگان، قم و بوشهر به ترتیب کمترین سهم را در تولیدات دامی گوشت قرمز در سال ۹۴ با ۶٫۷، ۷٫۸ و ۷٫۹ هزار تن داشتند.
بررسی روند تولیدات گوشت قرمز در سال های ۹۴- ۱۳۹۲ نشان می دهد که سال ۹۲ میزان تولید برابر با ۷۵۵ هزار تن بود که در سال ۹۳ به ۷۸۵ هزار تن افزایش یافت و در سال ۹۴ با رشد ۲۰ درصدی نسبت به سال ۹۲ بیش از ۸۰۶ هزار تن شد.
حسن رکنی معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی به تازگی اعلام کرد: استقبال خوب کشورهای حوزه خلیج فارس از گوسفند زنده ایرانی موجب شد که در دو سال گذشته حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار راس گوسفند زنده به این کشورها صادر شود.
دیگر آمار جمعیت دام های کشور در سال گذشته «اصیل، آمیخته، بومی، گاومیش و شتر» از سوی وزارتخانه یاد شده معرفی شدند که به ترتیب یک میلیون و ۳۲ هزار راس، چهار میلیون و ۳۱۵ هزار راس، ۲ میلیون و ۸۴۲ هزار راس، ۲۰۴ هزار راس و ۱۷۱ هزار نفر ثبت و گزارش شده اند.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=4706
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.