شیوع بیماری مرموز بین دام های مازندران

شیوع نوعی بیماری در بین دام های سبک و سنگین روستای کلاً در بخش یانه سر بهشهر، موجب نگرانی وسیع در بین دامداران این منطقه و استان شد. به گزارش مهر، این روزها بیماری ناشناخته ای در بین بخشی از دام های روستای کلاً بهشهر شیوع پیداکرده و ده ها رأس از دام های مردم این روستا در مقابل چشمان دامداران تلف می شوند که روستاییان اطراف این روستا را نیز با نگرانی مواجه کرده است.
روستای کلاً ازجمله روستاهای منطقه بخش یانه سر هزارجریب بهشهر است که بخش اعظمی از مردم این منطقه به صورت مستقیم در بخش دامداری اشتغال داشته و امرار و معاش مردم منطقه از طریق همین دام های سبک و سنگین در منطقه است که اکنون چند روزی است بیماری ناشناخته ای، دام ها را به کام مرگ می برد و زندگی مردم را با خطر مواجه کرده است. این در حالی است که علی رغم گذشت حدود یک هفته از وقوع این اتفاق و مرگ و میر دام ها، دامپزشکی به عنوان تنها دستگاه نظارتی و کنترل بیماری های دام، هنوز اطلاعی در این راستا در اختیار افراد منطقه قرار نداده است. یکی از دامداران ساکن روستای کلاً بخش یانه سر شهرستان بهشهر گفت: متأسفانه علت اصلی این مرگ ومیر دام های مشخص نشده است و تنها برخی از افراد آن را تب برفکی اعلام کرده اند اما دامپزشکی در این موردنظری اعلام نکرده است. این دامدار افزود:براثر این بیماری ناشناخته بیش از ۱۰ رأس از دام های من و تعدادی از دام های مردم منطقه که مهم ترین بخش درآمدی زندگی ما است از بین رفته است و خسارت های مالی فراوانی بر ما واردشده است.
دامدار دیگری که به گفته خودش تمام دارایش همین تعداد دام است گفت: تمام زندگی ام همین دو سه تا گاوی بوده که تلف شدند و اکنون امیدی برای زندگی ندارم و امیدواریم مسئولان به داد ما برسند.
وی ادامه داد: متأسفانه دارویی نیز برای کنترل این بیماری پیشنهاد نشده که بتوانیم جلوی این مرگ ومیر و کشتار دام های خود را بگیرم و از این وضعیت رها شویم و امیدواریم برای کنترل این بیماری توسط مسئولان چاره اندیشی شود. …

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=3427
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.