شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک (ppr)

شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک (ppr)

    ۰۱ تیر ۱۳۹۴      

با شیوع بیماری مشکوک در منطقه حفاظت شده هفتاد قله اراک و تلفات بیش از ۲۵ راس کل و بز بر اثر آن، سازمان دامپزشکی استان با انجام عملیات نمونه برداری، اعلام کرد که شواهد بالینی نشان از شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک دارد.
دکتر علی رضایی پور رئیس اداره کل دامپزشکی استان مرکزی در گفتگو با ITPNews ، در خصوص این خبر گفت:  با توجه به مشابهت نشانه این بیماری به تب برفکی، تشخیص سریع آن امکان پذیر نمی باشد و نیازمند انجام نمونه برداری و انجام عملیات آزمایشگاهی است، بررسی های ابتدایی نشان از احتمال شیوع بیماری ppr در بین گله های بز و کل وحشی منطقه دارد اما برای اظهار نظر نهایی باید منتظر نتیجه آزمایشگاه باشیم.
وی افزود: بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک بیش از همه در بز و گوسفند دیده می شود و از نشانه های این بیماری می توان به اسهال، بروز ضایعات و تورم در مخاط دهان، ترشحات چرکی در ناحیه چشم و بینی و تلفات سنگین نام برد، این بیماری ویروسی بوده و از طریق تماس مستقیم دام سالم با بیمار، جابجایی و تردد دام های آلوده، استفاده از آبشخورهای مشترک دام های اهلی و وحشی، و غذای آلوده به ویروس انتقال می یابد.
وی ادامه داد: در این بیماری برخلاف تب برفکی امکان واکسیناسیون دام های بیماری وجود دارد و این اقدام تا حد زیادی از انتشار بیشتر آن جلوگیری می کند، اما به دلیل پراکندگی گله های بز و کل وحشی در منطقه حفاظت شده امکان واکسیناسون آنها وجود ندارد و واکسیناسیون فقط در گله دام های اهلی روستاهای اطراف منطقه در حال انجام است.
دکتر رضایی پور گفت: با وجود اینکه بیماری ppr مشترک بین انسان و دام نیست اما به جهت انتشار سریع ، کاهش شدید در تولید و تلفات بالا در گله ، خسارات اقتصادی سنگینی به دامداران وارد می سازد و به همین دلیل از اهمیت زیادی در بین بیماری های دام کوچک برخوردار است.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=1930
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.