نگهداری شتر

صنعت شترداری در هرمزگان توسعه می یابد

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی استان هرمزگان صنعت شترداری در استان توسعه می یابد.
محمد پورطرق بیان داشت: شرایط اقلیمی شرق استان هرمزگان زیستگاه مناسب برای شترها به وجود آورده است و با توسعه صنعت پرورش شتر می توان بخش زیادی از جوانان جویای کار را در این حوزه مشغول کرد.
پور طرق افزود: وجود بیش۲۱ هزار نفر شتر دراستان باعث شد مسئولان از سال ۱۳۹۰به فکر تسهیل و تسریع در مدت قرنطینه وصدور مجوز صادرات شتر به کشورهای حاشیه خلیج فارس باشند.
وی گفت: اگر زیر ساخت های این صنعت توسعه داده شود باعث رونق اقتصادی، اشتغال پایدار و افزایش ارزآوری در استان می شود.
پورطرق بیان داشت: در راستای خدمات دهی به شترداران تعداد ۶ ایستگاه شترداری در شهرستان های جاسک، سیریک، میناب و بندرعباس با هدف تامین علوفه، سمپاشی و پلاک گذاری احداث شده است. امسال در صورت تامین اعتبارات لازم طرح توسعه پرورش شتر با هدف ایجاد اشتغال پایدار و رونق اقتصادی اجرا خواهد شد.
این مقام مسئول گفت: تدوین سند توسعه شتر با همکاری دانشگاه هرمزگان، احداث آبشخور شتر در محل های تجمع این دام، تهیه سبوس و توزیع آن بین پرورش دهندگان، صادرات شتر، ارائه تسهیلات به شترداران و برگزاری جشنواره شتر در بهمن ماه از مهمترین برنامه های سازمان جهاد کشاورزی در توسعه صنعت شترداری است.
پورطرق افزود: انجمن علمی شتر کشور از سال ۱۳۹۱ با هدف برنامه ریزی در خصوص اصلاح نژاد، تغذیه، سیاست گذاری های کلان، بهداشت و بیماری های شتر راه اندازی شده است.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان با بیان اینکه هرمزگان رتبه سوم جمعیت شتر را در کشوردارد اظهار داشت: شترهای موجود در استان علاوه بر باربری به علت داشتن سرعت زیاد به شتر پرنده معروف هستنند و به همین دلیل برای سوار کاری در کشورهای حاشیه خلیج فارس طرفداران زیادی دارد.
پور طرق گفت: عدم توسعه زیر ساخت ها و تغییرات ایجاد شده در اکوسیستم طبیعی و چراگاه‌ها درسطح روستاها ومحل پراکنش شتر، متاسفانه محدودیت هایی را در این صنعت ایجاد کرده است.
وی اظهارداشت: از موی شتر رواندازی بنام خرسک وپوزه بند و همچنین از پوست آن برای تهیه کیف ،کفش و زین استفاده می شود. مصرف گوشت شتر در رفع تب، بواسیر و کنترل روماتیسم موثر است.
وی با اشاره به کیفیت بالا و سلامت تولیدات شتر وسایر فراورده های آن ازجمله پوست ومو بیان داشت : با تعامل بیشتر با تحصیلکرده های این بخش و استفاده از توان علمی دانشکده کشاورزی باید راهکارهای مناسبی برای چالش های صنعت پرورش شتر تدوین شود. در هرمزگان حدود ۱هزار نفر به کار پرورش شتر مشغول هستند.

منبع: مهر

 

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=6961
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.