تخم مرغ

ضدعفونی تخم مرغهای قابل جوجه کشی

 تخم مرغهای قابل جوجه کشی در حرارت ۲۵ درجه سانتی گراد و رطوبت ۶۵% با گاز فرمل به نسبت ۲۰ گرم پرمنگنات پتانسیم به همرا‌ه ۴۰ میلی لیتر فرمالین تجارتی (۴۰%) به مدت ۲۰ دقیقه ضدعفونی شوند.

کارهائی که نبایستی در مورد تخم مرغهای تولیدی صورت گیرد:

۱- از دستمال خیس یا نم دار حتی اگر با مواد ضدعفونی کننده همراه باشد جهت تمیز کردن تخم مرغ استفاده نکنید.

۲- از تمیز کردن تخم مرغهای پوسته نازک جداً خودداری کنید.

۳- از ارسال تخم مرغهای پوسته نازک به جوجه کشی پرهیز کنید.

علاوه برنکات فوق مسائل دیگری نیز وجود دارند که می بایست در مورد تخم مرغهای قابل جوجه کشی رعایت گردد.
همه می دانیم که تخم گذاری روی بستر تا ‌انتهای دوره تولید وجود دارد. ‌البته درمرحله قبل از پیک تولید این مساله خیلی بیشتر است بنابراین با رعایت بعضی موارد می توان اقدام به تمیز کردن این گونه تخم مرغها نمود با توجه به اینکه اولا مقدار کود یا مدفوع چسبیده به سطح تخم مرغ خیلی زیاد نباشد. ثانیا توسط وسائلی کود یا مدفوع از سطح پوسته برداشته شود تا کمترین آسیب به سطح پوسته وارد شود. ثالثاً با علامت گذاری اینگونه تخم مرغ ها تا حد امکان در قسمت های پایینی راکهای تخم مرغ در داخل انکوباتورها خوابانده شود.
شستشوی تخم مرغهای کثیف پیشنهاد نمی شود. سعی شود که بیشتر امکانات جهت تولید تخم مرغهای تمیز و بهداشتی در داخل آشیانه صورت بگیرد. عیوب کارو مشکلات به وجود آمده شناسایی و برطرف شود در هر صورت اگر الزامی در شستشوی تخم مرغهای کثیف وجود دارد می بایست با احتیاط کامل و بررسی تمام جوانب و از ماشین های مخصوص استفاده شود در غیر این صورت عوارض آن به مراتب بیشتر از سود آن خواهد بود.
نکته بعدی انبار کردن تخم مرغهای گرید (درجه بندی) شده و ضدعفونی شده می باشد. اختلاف شدید درجه حرارت محیط بیرون و اتاق نگهداری تخم مرغ می تواند باعث عرق کردن تخم مرغ در زمان بارگیری شود. بنابراین توصیه میشود بارگیری تخم مرغها جهت ارسال به جوجه کشی اگر در فصل تابستان است در طول شب یا صبح زود و اگر در زمستان است در طول روز قبل از غروب آفتاب صورت گیرد.
عامل بعدی که می تواند باعث افزایش مرگ و میر اولیه شود بند ناف یا Omphalithis است.  عفونت بند ناف دقیقا یک مشکل مدیریتی است و آن هم مربوط به آلوده بودن سینی های هچر به بقایای هچ قبلی است. رعایت موارد بهداشتی در کارخانه جوجه کشی به ویژه در ارتباط با شستشو و ضدعفونی هچرها از بقایای هچ قبلی در کاهش این مساله نقش اساسی دارد.

آخرین عاملی که افزایش مرگ ومیر اولیه را افزایش می دهد آلودگی قارچی است. مهمترین علت به وجود آمدن این مساله عدم رعایت موارد بهداشتی کارخانه به ویژه در امر ضدعفونی است.رطوبت و درجه حرارت قسمتهای مختلف کارخانه محل بسیار مطلوبی جهت رشد و تکثیر قارچ است. به ویژه قارچ آسپرژیلوس، نمونه برداری مرتب از قسمتهای مختلف کارخانه راهنمای بسیار مطلوبی در ارتباط با نوع ضدعفونی و از طرفی غلظت ضدعفونی به کار رفته برای مدیریت بهداشتی جوجه کشی است. بنابراین استفاده از قارچ کشها از الویت های کاری مدیریت بهداشتی کارخانه جوجه کشی است.

 

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=11909
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.