نقش ویتامین در تولید طیور

طبقه بندی و استاندارد گوشت مرغ از نظر کیفیت

۱-جوجه کبابی یا جوجه سرخ کردنی:

معمولا همانطور که از نام آنها مستفاد میشود این دسته از طیور برای کباب کردن به کار می روند.سن آنها اغلب کمتر از یک هفته بوده و معمولا از هر دو جنس برای این منظور استفاده می شود.گوشت این دسته ترد،کم چربی،خوش مزه،پوست قابل انعطاف،استخوان سینه غضروفی است،استخوان ها به خوبی سفت شده ولی در انتهای آن ها حالت غضروفی هنوز وجود دارد.

۲-مرغ و خروس جوان-در این دسته از هر دو جنس استفاده می شود.معمولا سن طیور در حدود ۱۰-۸ هفته است.گوشت نرم،ترد،لطیف،استخوان کاملا استخوانی پیدا کرده است،پوست کمی قابل انعطاف می باشد.این دسته از مرغ ها اغلب سنگین وزن و کم و بیش دارای چربی هستند.

از این رو برای کباب کردن مورد استفاده قرار نمیگرند و به مصرف پختن و گاهی سرخ کردن می رسند.

۳-طیور اخته:معمولا خروس ها را در سنین مختلف اخته می کنند،اخته کردن ممکن است به طریقه جراحی و یا شیمیایی صورت گیرد.سن معمولی برای اخته کردن ۱۰ ماهگی است.

این امر علاوه بر اینکه سبب رشد بیشتر می شود گوشت را نرم و ترد می نماید و در این فراوری پوست ضخیم،مقدار چربی کم و بیش زیاد است.

در  بعضی کشورها تولید طیور اخته به طریقه شیمیایی منع قانونی دارد.

۴-خروس بالغ:

این خروس ها اغلب در حدود یکسال دارند و از نظر نگاه داری و ازده هستند.گوشت آنها سفت و استخوان سینه انعطاف خود را از دست داه است،مقدارکم و بیش زیادی چربی وجود دارد.

۵-مرغ بالغ:

این مرغ ها بیش از یکسال دارند و از نظر تخمگذاری وازده هستند.گوشت آنها سفت و استخوان سینه انعطاف خود را از دست داده است،مقدار کم و بیش زیادی چربی وجود دارد.

۶-مرغ و خروس مسن:

این ها معمولا در آخر مرحله تخم گذاری و تولیدی خود هستند و نگاهداری آنها از نظر تولید صرف نمی کند.سن اغلب بیشتر از دو سال است و تقریبا می توان آنها را محصول فرعی مرغداری محسوب کرد .گوشت سفید و تیره رنگ ،استخوان سینه سفت ،زائده های پائی کاملا رشد کرده پوست غیر قابل انعطاف و تیره رنگ و ضخیم دارای مقداری چربی،محوطه بطنی  اغلب دارای لایه ای از چربی است.این گوشت ها بخوبی پخته نمی شوند.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=3928
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.