ظرفیت تولید شیر در کشور به ۱۲/۵ تن می‌رسد

 

رئیس مرکز اصلاح نژاد دام وزارت جهاد کشاورزی:
ظرفیت تولید شیر در کشور به ۱۲/۵ تن می‌رسد

رئیس مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: ظرفیت تولید شیر در کشور به ۱۲/۵ تن می‌رسد.

خبرگزاری فارس: ظرفیت تولید شیر در کشور به 12/5 تن می‌رسد

به گزارش خبرگزاری فارس از آمل، محمدرضا ملاصالحی دوشنبه شب در مراسم افتتاح نخستین ایستگاه تخصصی تولید، انجماد اسپرم و اصلاح نژاد گاوهای دومنظوره سیمنتال کشور شرکت تعاونی کشاورزی دامپروری آمارد دام طبرستان در روستای کمانگرکلا بخش هرازپی اظهار کرد: تاکنون در دولت و تدبیر توجه خاصی به امور دام و کیفی‌سازی آن شده و وزیر جهاد کشاورزی نیز زمینه را برای پیاده‌سازی برنامه‌ها تسهیل کرده است.

وی افزود: در برنامه توسعه و چشم‌انداز آینده کشور وضعیت خوبی را در بخش دام پیش‌بینی می‌کنیم تا در زمینه تولید پروتئین حیوانی بیشتر به سطوح بالایی از پیشرفت دست یابیم.

رئیس مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با اعلام اینکه می‌خواهیم در سال‌های آینده افزایش واقعی تولید شیر را در کشور شاهد باشیم، گفت: در این بخش همه تلاش‌مان نزدیک شدن به سرانه اصلی است.

* ۵۵ درصد گوشت قرمز کشور از طریق دام سنگین تامین می‌شود

ملاصالحی با اشاره به اینکه در تولید گوشت قرمز به‌وسیله دام سبک و سنگین می‌خواهیم روند افزایشی را در پیش بگیریم، بیان کرد: هم‌اکنون بیش از ۵۵ درصد گوشت قرمز کشور از طریق دام سنگین تامین می‌شود هر چند قصد داریم تا ۱۰ سال آینده این آمار را به سود دام سبک سوق داده و ۶۰ درصد مصرف گوشت کشور از دام سبک تامین شود.

رئیس مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با ابراز اینکه در زمینه تولید شیر و تامین آن سهم اصلی بر دوش دام‌ها است و به‌نوعی هم تخصص گاو تولید شیر لحاظ می‌شود، تاکید کرد: در این زمینه برنامه‌هایی در دستور کار داریم.

این مسئول یادآور شد: در آینده افزایش تولید گوشت را در بین دام سنگین نخواهیم داشت زیرا در این زمینه عمده تاکیدات ما بر روی دام سبک است.

ملاصالحی با اشاره به اینکه در آینده مسئولیت تولید و تامین بیش از ۱۲/۵ میلیون تن شیر را در کشور داریم، اظهار کرد: در حال حاضر جمعیت گاو کشور ۸ میلیون راس بوده که یک میلیون راس آنها اصیل است.

وی میزان تولید فعلی کشور را ۸/۵ میلیون تن دانست و گفت: باید در بخش تولید گاوهای اصیل به بالاترین سطح نسبت به سال‌های گذشته دست پیدا کنیم زیرا این ادعا را داریم که جمعیت گاو هلشتاین ایران نزدیک به یک‌میلیون راس بوده است.

ملاصالحی ادامه داد: همه حلقه‌های تکنولوژی تولید شیر در مقوله اصلاح نژاد، تولید اسپرم و تولید جنین را در اختیار داریم که سبب ایجاد جایگاه رفیعی برای ایران در منطقه و دنیا شده است.

وی با تاکید بر اینکه باید توجه به نژاد دام هلشتاین داشته باشیم، افزود: این نژاد شیری بوده و می‌تواند بسیاری از نیازهای کشور را برطرف سازد.

رئیس مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی ایستگاه تخصصی تولید، انجماد اسپرم و اصلاح نژاد گاوهای دومنظوره سیمنتال آمل را یازدهمین مرکز تولید اسپرم کشور دانست و تصریح کرد: این مجموعه دومین مرکز تولید اسپرم بخش خصوصی کشور را شامل می‌شود.

این مسئول با اشاره به اینکه ۶ میلیون و ۴۰۰ میلیون دز تولید اسپرم را در کشور شاهد هستیم، افزود: دو مرکز تولید اسپرم کشور به دلیل مشکلات مختلف از دور تولید خارج شدند و ۹ مرکز هم‌اکنون مشغول به فعالیت هستند.

مدیرکل مرکز تولید اسپرم دام کرج با بیان اینکه مرکز استان البرز با ۲ میلیون دز تولید از بزرگ‌ترین مراکز محسوب می‌شود، بیان کرد: کمتر از ۳ میلیون دز اسپرم هم‌اکنون در داخل کشور مصرف می‌شود و به‌دنبال افزایش سطح مصرف هستیم.

ملاصالحی در مورد افتتاح ایستگاه تخصصی تولید، انجماد اسپرم و اصلاح نژاد گاوهای دومنظوره سیمنتال آمل، ادامه داد: این مجتمع تحت نظارت مرکز تولید و اصلاح نژاد کشور بوده و با شرکت تولید اسپرم BVN آلمان دست به ایجاد همکاری مشترک زده است.

رئیس مرکز اصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه این مرکز در مازندران قدرت تولید ۱۰۰ هزار دز اسپرم در سال را دارد که می‌توان آن را به ۵۰۰ هزار دز در سال افزایش داد، گفت: آخرین دستاوردهای علمی تولید اسپرم در این مرکز به‌کارگیری شده و هزینه و سرمایه‌گذاری هنگفتی برای آن در نظر گرفته شد.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=1323
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.