دامداری

عفونت های انگلی در بره های شیرخوار

عفونت های انگلی  یکی از شایع ترین بیماری های بره های شیرخوار در ایران است. انگل‌هاى داخلى متعددى وجود دارد بره ها را آلوده می کنند، مهمترین آنها عبارتند از: تنیاى رودهٔ گوسفند و انگل‌هاى معدی-ریوى (قزل‌قورت).

کپلک(فاسیولا هپاتیکا)، انگل دیگری است که بخصوص در شمال ایران و مازندران بسیار شایع است اما در بره های شیرخوار مورد توجه نمی باشد. این انگل که در کبد حیوان زندگى مى‌کند، وجود او در گوسفند سبب علائمى مثل: ضعف، لاغری، تورم زیرگلو، کم‌خونی، آب آوردن حفرهٔ بطنی، لاغرى و ریزش پشم مى‌شود.

تنیاى رودهٔ گوسفند: این انگل در روده‌هاى حیوان زندگى مى‌کند و سبب اسهال، درد شدید، و لاغرى مى‌شود. بره‌هاى جوان به این انگل آلوده مى‌شوند.

انگل‌هاى معدى-ریوى (قزل‌قورت):این انگل‌ها از استرونژیلوس‌ها بوده و در حیوان سبب لاغری، ضعف، کم‌خونی، شکنندگى پشم، سرفه، ناراحتى‌هاى تنفسی، اسهال سیاه یا قهوه‌اى مى‌شود. این انگل در مناطق پر باران بیشتر شایع است و هر ساله تعدادىاز گوسفندان در اثر ابتلاء به این انگل از بین مى‌روند. حیوان در اثر خوردن علوفهٔ مراتع آلوده به انگل‌ها آلوده مى‌شود. براى از بین بردن این انگل‌ها مى‌باید از داروهاى ضدانگلى استفاده شود.

مهمترین زمان برای کرم کشی یا خوراندن دارو های ضد انگل داخلی برای یک میش( ۴-۲ هفته) قبل از بره زایی است، زیرا میش های آبستن و شیرده کاهش مصونیت موقتی را تحمل می کنند( به علت تغییرات هورمونی) که منجر به افزایش پیش از زایمانی تخم های کرم انگل در میش میگردد. کرم کشی با یک کرم کش[۶] موثر به میش ها کمک خواهد کرد کرم ها را دفع کنند و انتقال لارو های کرم به بره های تازه زا کاهش یابد. با کرم کشی در اواخر آبستنی میش هایی که در بهار به چراگاه بر می گردند بار کرم کمتری را به چراگاه حمل می کنند.

 

questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=12405
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.