تب بی دوام گاوی

علائم بالینی تب بی دوام گاوی

تب بی دوام گاوی (BEF) یک بیماری ویروسی,‌بند پا برد همه گیر , غیر واگیر دار است که صرفاً در گاو و گاومیش بروز می کند. نکته بسیار جالب و منحصر به فرد در BEF این است که شدت بالینی بیماری با بهبود سریع متعاقب علایم بالینی در اکثر حیوانات مبتلا,‌ناسازگار و متناقض است.

 علائم بالینی:

گوساله ها کمترین تاثیر بالینی را از BEF نشان می دهند بدین سان که کمتر از ۶ ماهگی هیچگونه علایم بالینی را نشان نمی دهند. گاوهای شیری , گاوهای نر با شرایط بدنی خوب و مناسب و تلیسه ها و گاوهای چاق بیشترین تاثیر را از ویروس BEF می پذیرند در گروه سنی ۶ ماهگی تا ۲ سالگی بیشترین موارد ابتلا مشاهده میشود اصولا در اکثر موارد بیماری تب سه روزه یک بیماری حاد است علایم بیماری بسیار آشکار و کاملاً شدید است.
پس از اینکه مورد یاموارد شاخص بروز کرد, متعاقب آن پس از یک هفته , موج اصلی تب سه روزه در گله شایع می شود. اوج زمانی ویرمی معمولاً‌۲۴ ساعت قبل از بروز علایم تب است. اولین علایم بالینی تب ناگهانی C 5/41 – ۴۰ بصورت دو مرحله ای و گاهی هم سه مرحله ای مشاهده می شود که معمولا ۱۸-۱۲ ساعت طول می کشد. اغلب سایر علائم متعاقب چند ساعت پس از کاهش و قطع تب در اکثر گاوها بروز می کند. قطع اشتها و کاهش شدید شیر حادث می گردد. یبوست شدید در بعضی از دام ها و اسهال در سایر دامهای دیگر دیده می شود افزایش میزان تنفس و ضربان قلب به همراه ترشحات غلیظ و چسبنده در بینی و ترشحات سروزی آبکی از چشم ,‌از علایم بارزBEF است.

واکسیناسیون تنها روش موثر و مناسب کنترل و پیشگیری بر علیه BEF است .

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

questionبحث و تبادل نظر درباره این مطلب

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=11765
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.