گاومیش

علایم بالینی تب یک روزه در گاومیش

بروز ناگهانی تب شدید (۴۱ درجه سانتی گراد)٬ کاهش ناگهانی و شدید تولید شیر از علایم بالینی این بیماری هستند. در گاومیش هایی که در اواخر دوره آبستنی قرار دارند٬ احتمال سقط جنین می رود که البته سقط جنین بیشتر به علت تب شدید است تا اثر اختصاصی ویروس مهاجم.

در دام های مبتلا به تب یک روزه ٬ خوردن غذا و آشامیدن آب متوقف و دچار پژمردگی می شوند و ترشح بزاق از دهان و تراوش های رشته ای مانند از بینی در آنها مشاهده می شود. تا قبل از روز دوم بیماری٬ عارضه لنگش در دام وجود ندارد٬ لیکن ممکن است منجر به آماس لایه های حساس پا یا دست بشود. ماهیچه های ناحیه شانه٬ پشت و گردن متورم می شوند. لرزش سفت شدن٬ انقباض و انبساط های متناوب و غیر ارادی عضلانی با توالی سریع از دیگر علایم بالینی این بیماری است.

بعد از روز سوم بیماری دام، معمولأ حالت بهبود می گیرد و شروع به غذا خوردن می کند. هر چند، لنگش و ضعف عمومی بدن ممکن است تا دو یا سه روز آینده هم (یعنی تا روز پنجم بیماری)، مشاهده شود. این بیماری، از نظر شدت متغیر است، بدین صورت که بعضی از دام ها ممکن است  فقط یک رشته علائم خفیف به مدت ۲۴ ساعت از خود نشان دهند، در حالی که تعداد کمی از دام ها ممکن است چندین هفته بیمار باشند. شدت این بیماری، معمولأ در گوساله های زیر یک سال کمتر است. پس از گذشت حدود سه هفته از شروع بیماری، دام باید رو به بهبود برود، اما دام های بیماری که در اواخر دوره شیردهی هستند، معمولأ خشک می شوند. گاهی اوقات ورم پستان و افزایش سلول های سوماتیک نیز در دام مبتلا دیده می شود.

 

منبع : وبسایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=9278
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.