علل کاهش وزن اسب

علل کاهش وزن در اسب

کاهش وزن در اسب می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که به خاطر سپردن آنها برای دامپزشک کار دشواری است اما با تقسیم بندی کلی به سه دسته کار راحت تر می شود.
مکانیسمهای پاتوفیزیولو‍ژیک اساسی در کاهش وزن عبارت اند از:

۱) جذب ناکافی یا مصرف ناقص غذا:
شرایطی بسیار همچون روشهای نامناسب مدیریتی می تواند منجر به جذب ناکافی یا مصرف ناقص غذاگردد برای مثال اگر به هنگام غذا خوردن بین اسبها رقابت وجود داشته باشد احتمال دارد یکی از اسبها به اندازه کافی غذا دریافت نکند.عدم توانایی در تغذیه مناسب و کامل نیز ممکن است به این امر بینجامد که حیوان نتواند به حد کفایت از غذا استفاده کند این عدم توانایی ممکن است بر اثر مشکلات مربوط به دهان باشد از جمله موجی شکل قرار گرفتن دندان های اسیا در اثر سائیدگی نا هماهنگ و افتادن بعضی از دندان ها و ناهماهنگی و ردیف نبودن دندان ها و سایر مشکلات اکتسابی ومادر زادی دهان ودندان و یا انسفالومالاسی نیگروپالیدال(۱) . استفاده از غذاهایی که از نظر کیفی در سطح پایینی هستند و یا غذاهای کپک زده
احتمالا منجر به امتناع دام از غذاخوردن می گردد . غذاهای نامرغوب که فاقد انرژی وپروتئین یا مواد معدنی و ویتامین ها به اندازه کافی باشد موجب بروز عوارض ناشی از فقر غذایی می شوند .

۲) افزایش میزان سوخت وساز بدن
تمرینات سنگین و سرمای محیط وشیرواری می توانند نیاز به انرژی را در اسب افزایش دهند نئوپلازی ونارسایی حاد عضوی وجراحات ضربه ای ودرد های شدید و مسمومیت عفونی وحالات التهابی از جمله پونومونی نیز می توانند موجب افزایش میزان سوخت وساز در بدن گردند . واسطه های التهابی که در بعضی از این حالات ایجاد می شوند ممکن است به طور زیانباری استفاده از مواد غذایی را به وسیله کاهش کارایی متابولیکی از طریق چرخه های غیر مفید سوخت وساز در بدن تحت تاثیر قرار دهند .
چنانچه توده ای از بافت التهابی یا سرطانی به حد کافی بزرگ باشد اغلب اوقات ممکن است انحراف قابل توجهی در مسیر مواد مغذی از سوی بافت های سالم بسوی اینگونه بافت ها روی دهد .

۳) عملکرد غیر موثر یا ناقص عضو
بیماری هایی هستند که در اثر عملکرد ناقص میان نارسایی عضوی از بدن همچون نارسایی مزمن قلبی .کلیوی .کبدی بوجود می ایند و موثر در ایجاد عارضه کاهش وزن اسب می باشد
– بیماری های مزمن قلبی :
بیماری های قلبی شاید همیشه با کاهش وزن همراه نبوده اما گاهی کاهش وزن اشب در شرایط مزمن مثل نارسایی احتقانی قلب – اندوکاردیت یا فیبریلاسیون دهلیزی دیده می شود.
– بیماری مزمن کلیوی :
بیماری های داخلی کلیه در اسب ها نادر است به هر حال بیماری های کلیوی در اسب ها هر علتی که داشته باشد همیشه با کاهش وزن و تعدادی از نشانه های اشکار درمانگاهی همراه است حالت ازوتمی وافزایش در غلظت سرومی اوره و کراتنین باعث میشود بررسی دقیق تری روی عملکرد کلیه به عمل اید
– بیماری های مزمن کبدی :
بیماری های مزمن کبدی همچون مسمومیت با گیا هان سمی یا سیروز کبدی پیش رونده در غیاب نشانه های کلینیکی اشکار می تواند با کاهش وزن مزمن همراه باشد .
– بیماری های مزمن روده ای و سوء جذب :
بیماری های التهابی مزمن روده ای باعلل متفاوت منجر به سوء جذب شده و باعث لاغری پیشرونده می شود .
– لنگش :
التهاب بافت مورق سم بیماری استخوان ناویکولار، قره قوش (splints) ، اسیب به لایه های سم بدلیل قدم گذاشتن روی شئ تیز یا بیماری مفصلی مزمن می تواند لنگش ایجاد کرده که غالبا می تواند در اندام حرکتی قدامی یا خلفی اتفاق افتد به هر حال این شرایط می توانند دلیل کاهش وزن چشمگیر باشند مخصوصا زمانی که درد به صورت درمانگاهی اشکار شود.
در موارد نادر بیماریهای سیستمیک مثل لپتوسپیروز ، بروسلوز ، عفونت هرپس ویروس میتواند با کاهش وزن در غیاب نشانه های خاص دیگر همراه باشد.
آلودگیهای انگلی شدید از جمله وجود تعداد زیادی از استرونژیلوسها ی مهاجر و بالغ میتواند
با فقر غذایی همراه باشد ولی در هر صورت بیشتر اسبها بار انگلی سنگین را تحمل کرده بدون کاهش وزن مگر این که آسیب روده ای پیش اید.

دکتر رسول جعفری
(۱) این نوع انسفالو مالاسی در اسب در اثر خوردن گیاه خاصی می تواند ایجاد شود که به دلیل فلجی هان و حلق منجر به بی اشتهایی کامل دام می شود.

منابع فارسی:
۱. طب داخلی دامهای بزرگ برادفوردپی . اسمیت
۲. بیماریهای اسب ا.ام.جانستون . ترجمه دکتر بهنام واحدی اردبیلی
۳. کلینیکال پاتولوژی دامپزشکی تالیف . پروفسور گانتی آ. ساستری ترجمه دکتر علی مجابی- دکتر ابولقاسم مرادی
REFRENCE:
Identifying the cause of weight loss in horse . veterinary medicine (magazine)

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=4859
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.