علت افزایش قیمت مرغ

علل گرانی مرغ در خوزستان از زبان جهاد کشاورزی

مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: افزایش قیمت نهاده‌ها یکی از عوامل اصلی بالا بودن قیمت مرغ است و امیدواریم با واردات ذرت قیمت نهاده‌ها کاهش پیدا کند که به تبع آن نرخ مرغ نیز کاهش خواهد یافت.
احمدی اظهارکرد: قیمت مرغ یک قیمت کشوری است و به قیمت نهاده‌ها و شرایط فعلی ارتباط دارد، بنابراین در خوزستان که دارای هوای گرمتری نسبت به سایر استان‌ها است، مرغ ۵۰ تا ۱۰۰ تومان گران‌تر عرضه می‌شود.
وی افزود: گرمای هوا در خوزستان باعث می‌شود تا مرغداران جوجه‌ریزی خود را به دلیل جلوگیری از ضرر خود به تأخیر بیاندازند و این مسأله باعث کاهش جوجه‌ریزی در استان افزایش قیمت مرغ می‌شود.
احمدی تصریح کرد: پایین بودن نرخ مرغ در چند ماه گذشته باعث شد تا اکنون شاهد افزایش آن باشیم زیرا در آن زمان مرغداران ضررهای فراوانی را متحمل شدند.
وی گفت: در ۳ ماهه اول سال میزان جوجه‌ریزی به دلیل عدم توانایی مالی مرغداران و به دلیل زیان‌هایی که در پی ارزانی مرغ متحمل شده بودند، بسیار کاهش یافت و این مسأله اکنون باعث بالا بون نرخ مرغ شده است.
احمدی ادامه داد: اکنون قیمت مرغ در خوزستان نسبت به سایر استان با وجود گرمای بسیار زیاد و تلفات بالای جوجه‌ها، تفاوت ناچیزی دارد و حدود ۵۰ تا ۱۰۰ تومان گران‌تر از سایر استان‌های کشور است.
وی عنوان کرد: در حال حاضر نرخ هر کیلوگرم مرغ زنده ۵۴۰۰ تومان است و نرخ مرغ برای مصرف‌کننده در شهرستان‌های اهواز، دزفول، رامهرمز، بهبهان و مسجدسلیمان که دارای کشتارگاه هستند، ۸۲۰۰ تومان و در سایر شهرستان‌ها ۸۳۰۰ تومان است.
مدیر تنظیم بازار سازمان جهاد کشاورزی خوزستان خاطرنشان کرد: مرغ زنده پس از کشتار بین ۲۸ تا ۳۰ درصد افت وزنی پیدا می‌کند که مرغدار برای جبران ضرر، هزینه ای را به قیمت مرغ زنده اضافه می‌کند. همچنین هزینه کشتار، حمل و نقل و سود مغازه‌دار نیز به این نرخ افزوده می‌شود و قیمت کنونی مرغ را رقم می‌زند.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=6394
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.