عمل سزارین در گاو

عمل سزارین در انواع مختلف  سخت زایی ها به کار می رود که موارد زیر را شامل می شود: سخت زایی در تلیسه هایی که کانال زایمان آن ها آنقدر کوچک است که اجازه خروج جنین نسبتأ بزرگ را نمی بیند؛ بد شکل بودن لگن مادر؛ جنینهای غیرطبیعی پیشرفته؛ بسته بودن سرویکس؛ قرار گرفتن نادرست جنین در رحم؛ آب آوردگی کیسه آمنیوتیک و آب آوردگی کیسه آلانتوئیس؛ پیچش رحم و جنینهای آمفیزمی. در بیشتر موارد انتخاب فتوتومی یا سزارین به تجربه نسبی جراح در یکی از این دو مورد وابسته است. همچنین انتخاب با توجه به موارد ارجاع شده نیز حائز اهمیت است. در گاوهایی که به مدت طولانی از دستکاری شدن جنین یا از کوشش های اعمال شده برای فتوتومی صدمه دیده اند و وضع عمومی آنها مخاطره آمیز است، عمل سزارین انجام نمی شود.
در حالت های مختلف سخت زایی رهیافتهای متفاوتی مورد استفاده هستند. رهیافت مجاور مهره ای چپ یا رهیافت تهیگاه چپ برای جنین های زنده یا جنین هایی که به تازگی مرده اند، جنین های غیرآلوده و گاوهایی که توانایی عمل جراحی در حالت ایستاده را دارند، روش استانداردی است. در بعضی حالتها مثل اتساع مشخص شکمبه یا زمانی که معاینات بالینی خارج کردن جنین را از سمت راست مناسب تر می دانند، لاپاراتومی تهیگاه راست به کار می رود.به عنوان نمونه، جنینی که در سمت راست محوطه بطنی واقع شده است بسختی از تهیگاه چپ خارج می شود.با وجود این در موارد معمولی برش تهیگاه چپ مناسبتر است، چرا که مشکلات کمتری در رابطه با خروج روده ها و رویارویی با آنها وجود دارد.
در مورد جنینهای مرده و آمفیزمی باید از رهیافتهای شکمی سود جست. برای برش مجاور خط میانی شکمی که بهترین رهیافت شکمی است، گاو باید به پشت خوابانده شود. شیوه دیگر رهیافت مورب شکمی جانبی است که ممکن است در وضعیت خوابیده به پهلو انجام شود. هر دو روش احتمال آلودگی صفاق را در موقع خروج جنین آمفیزمی، جنین آلوده و پرده های جفت کاهش می دهند. رهیافتهای شکمی در موارد زیر نیز به کار می روند: هنگامی که حیوان قادر به ایستادن نیست و یا موقعی که حیوان آنقدر غیر قابل کنترل است که ایستادن جراح کنار حیوان در طول جراحی خطرناک است.

 

منبع : وب سایت بازار دام و طیور ایران

 

 

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=6892
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.