پرورش گاو

عوامل موثر بر حداکثر و حداقل شدن رشد میکروبی در نشخواکنندگان

به منظور به حداکثر رساندن رشد میکروبی مصرف حداکثر غذا به شکل ماده خشک(DMI) ضرورت دارد. تعادل و توازن بین کربوهیدرات و پروتئین جیره هم بر حداکثر رشد میکروبی موثر است.

میزان هضم کربوهیدرات ها بر میزان تامین انرژی مورد نیاز میکروب ها تاثیر دارد. همچنین قابلیت دسترسی به پروتئین در شکمبه بر بهبود فرایند تخمیر و افزایش بازدهی میکروبی تاثیر دارد. عوامل دیگری مانند تغییر تدریجی جیره، تثبیت pH شکمبه، جلوگیری از غذا خوردن حیوان در شرایط ترس و استرس و فراهم نمودن قابلیت دسترسی به غذا در همه اوقات از دیگر عوامل موثر بر حداکثر شدن رشد میکروبی می باشند.

عوامل کاهش دهنده رشد میکروبی در نشخواکنندگان:

با هر بار تغییر جیره غذایی نشخوارکنندگان، ۳تا ۴ هفته زمان نیاز است تا میکروب ها خود را با غذای جدید عادت دهند. پس تغییر ناگهانی در جیره غذایی، باعث کاهش فعالیت میکروبی در شکمبه می شود. محدودیت مقادیر غذایی جیره و مقادیر زیاد چربی های غیر اشباع هم می توانند باعث کاهش رشد میکروب ها شوند. میکروب ها نمی توانند از چربی به عنوان منبع انرژی استفاده کنند، البته گاو در این زمینه استثنا است. با اینکه انواع مختلف چربی ها اثرات متفاوتی دارند، اما چربی زیاد می تواند هضم فیبر و علوفه ها را محدود کرده و رشد میکروب ها را کاهش دهد. مقدار زیاد غذاهایی که حاوی کربوهیدرات های غیر ساختمانی است، باعث کاهش pH و اسیدوز و نتیجتا کاهش رشد میکروبی می شود. لذا غذاهای حاوی دانه ها مانند جو یا گندم را باید روزی یکبار و حتی کمتر  به نشخوارکننده ها داد. به منظور جلوگیری از اسیدوز، راهکارهای متفاوتی پیشنهاد شده که البته هیچکدام موفقیت قطعی نداشته اند، اما یکی از این روش ها حفظ تعادل اسید لاکتیک با کنترل و مهار تولیدکننده ها ی اسید لاکتیک است، بطوری که بین تولید و مصرف اسید لاکتیک تعادل برقرار شود.

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=9095
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.