تغذیه دام

غذای کامل برای تلیسه ها COMPLETE RATION FOR HEIFERS

بجای اینکه گوساله ها را با علوفه وکنسانتره بطور جداگاه تغذیه نماییم, می توان آن ها را مخلوط کرده و به صورت یک غذای کامل تغذیه کنیم. در بعضی موارد این عمل به مدیریت کمک می کند ودر مصرف کارگر صرفه جویی می شود.

تا ۵ماهگی یک سوم ماده خشک مورد نیاز گوساله ها را باید از علوفه و دو سوم بقیه را از غلات تامین نمود.

برای گوساله های ۶تا ۱۰ماهه, ۷۵% ماده خشک مورد نیاز را از علوفه و ۲۵% آن را از غلات تهیه کنید.

جیره های زیر که توسط محققین ایالت ایندیانا(آمریکا) تنظیم گردیده , تاکید بر تغذیه سیلو بجای علوفه خشک در سنین پایین می کند.

در روزهای گرم, روزی یک نوبت به اندازه مصرف , غذا را مخلوط کنید. تلیسه ها را بر حسب سن واندازه گروه بندی کنید و به اندازه کافی فضای آخور برای آنها منظور نمایید. اگر در بین گوساله های ۶۰ الی۹۰ روزه اسهال مشاهده شد, آنها را با علوفه گرامینه و کنسانتره تغذیه نمایید, در غیر این صورت برنامه غذایی علوفه خشک وکنسانتره را تا ۹۰ تا ۱۲۰ روزگی به تعویق اندازید.

تغذیه گوساله ها را با مخلوط ۴۰:۶۰ (کنسانتره: علوفه ) شروع کنید .از مکمل فسفره استفاده کنید , مگر اینکه علوفه یا کنسانتره حاوی مقدار کافی فسفر باشد. ازمکملی که نسبت کلسیم به فسفر در آن مناسب باشد استفاده کنید. جیره را بطورکامل مخلوط کنید. همچنین می توان از مخلوط ۹۰% کنسانتره و۱۰% علوفه همراه با چراگاه بطور محدود استفاده نمود.

راه دیگر برای صرفه جویی در مصرف کارگر این است که گوساله ها را با علوفه زیاد  بطور آزاد و بدون ترس از مصرف زیاد کنسانتره تغذیه نمایید. برای بدست آوردن وزن مورد علاقه , نسبت تغذیه علوفه به کنسانتره باید کنترل شود. با این روش فضای کمتری از آخور مورد نیاز است و می توان از آخورهایی استفاده کرد که از آنها غذا بر اثر نیروی ثقل پایین می آید و چون غذا همیشه در دسترس است ,مشکل تلیسه هایی که موقع غذا خوردن مزاحم دیگران می شوند وجود نخواهد داشت.

گوساله های ماده را می توان از ۸تا۹ هفتگی تحت این رژیم غذایی قرار داد. از ۶تا ۲۴ ماهگی بهتر است که از جیره هایی با درصد علوفه بیشتر استفاده نمود.

گوساله ها را می توان با چراه گاه محدود یا بدون چراه گاه پرورش داد. وقتی از چراگاه استفاده نمی شود, باید مقداری مکمل ویتامین Aتغذیه نمود.

منبع : وبسایت بازار دام و طیور ایران

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=6406
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.