شتر

فحلی در شتر ماده

شتر ماده تظاهرات فحلی خفیف تری نسبت به شتر نر نشان می دهد. با وجود این علایم فحلی شتر ماده را می توان بطور واضح در ماه های معینی از سال مشاهده کرد.در کشور ما فصل جفت‌گیرى در فصول سرد سال مى‌باشد (اواخر پائیز و تمام مدت زمستان و ماه اول بهار). مدت فحلى شتر در حدود ۶ – ۴ روز طول مى‌کشد و اگر شتر نر وجود نداشته باشد فحلى ممکن است تا دو هفته نیز ادامه داشته باشد ولى اگر جفت‌گیرى در روز اول انجام بشود فحلى سه روز بعد از بین مى‌رود.

شانس آبستنى بیشتر در جفت‌گیرى‌هاى اوایل مدت فحلى بوده و هرچه به اواخر آن نزدیک مى‌شویم احتمال آبستنى کمتر مى‌شود. در فصل جفت‌گیرى شتر معمولاً پنج بار فحل مى‌شود.

در طول دوره فحل دام ماده تغییرات آناتومیکو عصبى توأماً مشاهده مى‌شود. در این موقع دام حالت بى‌قرارى داشته و به طرف دام‌هاى نر جلب مى‌شود و مرتباً سر و صدا مى‌کند. فرج آماس کرده و از آن ترشحاتى خارج مى‌شود و از این ترشحات بوى بد به مشام مى‌رسد که از فاصله دور قابل حس است و همین بو باعث جلب شتر نر به طرف ماده‌هاى فحل مى‌گردد. شتر ماده در این حالت عصبى بوده و سعى مى‌کنند از حمل بار خوددارى نماید.

علایم ظاهری فحلی عبارتند از : بیقراری ، ‌ناراحتی و ناآرامی شترهای ماده به طوری که این شترها دائماً در حال نالیدن، نعره زدن و صدای مخصوصی از خود در آوردن می باشند و تورم فرج و ترشح مخاطی از واژن، بلعیدن هوا و سپس جمع کردن باد در گلو و باز کردن پاهای عقب از یکدیگر و ضربه زدن بوسیله دم به قسمت خلفی بدن بخصوص هنگامی که شتر نر حضور داشته باشد ، از دیگر علایم فحلی شتر ماده است . لبه های فرج این شترها متورم شده و بطور نامنظم باز و بسته می شود. در آزمایشات، واژن صورتی رنگ و مرطوب دیده می شود که با پیشرفت فحلی از شدت آن کاسته می شود. سرویکس مرطوب و شل شده است بطوری که در آزمایش مقعد چندان قابل لمس نیست . شاخ های رحم کمی متورم شده اما به سفتی شاخ های رحم گاو نمی رسد . فولیکول دوگراف لمس می شود ما جسم زرد روی تخمدان لمس نمی گردد .

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=5833
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.