فراورده های دامی خراسان رضوی به ۲۰ کشور جهان صادر می شود

مدیر کل دامپزشکی خراسان رضوی از صادرات انواع دام و فرآورده های خام دامی با نظارت و مجوز بهداشتی دامپزشکی استان به ۲۰ کشور جهان خبر داد و گفت: کشورهای حاشیه خلیج فارس، آسیای میانه، خاورمیانه، چین، هند و اعضا اتحادیه اروپا نظیر ایتالیا و لهستان هم اکنون از مشتریان اقلام صادراتی دامی خراسان رضوی هستند.
مجید روحانی نژاد تخم مرغ خوراکی را در صدر صادرات خراسان رضوی ذکر و بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون ۱۱ میلیون و ۸۱۱ هزار کیلوگرم از این فرآورده به کشورهای عراق، افغانستان، تاجیکستان و ترکمنستان صادر شده است.
مدیرکل دامپزشکی خراسان رضوی افزود: پس از تخم مرغ، جوجه یک روزه و مرغ منجمد جایگاههای دوم و سوم صادرات در زمینه کالاهای مرتبط با دامی را از این استان تشکیل می دهند.
وی گفت: از ابتدای امسال یک میلیون و ۱۴۱ هزار قطعه جوجه یک روزه و ۹۰۵ هزار کیلوگرم مرغ منجمد از خراسان رضوی به مقصد افغانستان، ترکمنستان و تاجیکستان صادر شده است.
دکتر روحانی نژاد عمده اقلام وارداتی خراسان رضوی در همین بخش را نیز شامل دام و طیور،گندم دامی، کنجاله پنبه دانه و پیله ابریشم برشمرد که همگی قبل از ورود به کشور می بایست مجوزهای بهداشتی دامپزشکی را اخذ نمایند.
وی افزود: واردات فراورده های خامی دامی به خراسان رضوی از چهار کشور تاجیکستان، ترکمنستان، قزاقستان و افغانستان صورت می گیرد.
روزانه ۳۵۰ تن و سالانه ۱۲۷ هزار تن گوشت مرغ و همچنین روزانه ۲۲۵ تن و سالانه ۸۲ هزار تن تخم مرغ در خراسان رضوی تولید می شود.
بر اساس آمارهای سال ۱۳۹۲ وزارت جهاد کشاورزی خراسان رضوی پس از استانهای اصفهان و مازندران دارای بیشترین ظرفیت تولید مرغ گوشتی در کشور است.
این استان هزار و ۵۰۹ واحد پرورش مرغ گوشتی دارد. خراسان همچنین رضوی نخستین استان در کشور است که از سال ۱۳۸۸ تولید مرغ فاقد آنتی بیوتیک را آغاز کرده و هم اکنون در ۲۳ واحد مرغداری این استان سالانه شش میلیون قطعه مرغ بدون آنتی بیوتیک تولید می شود.
ماهانه ۱۰ میلیون قطعه جوجه ریزی نیز در خراسان رضوی انجام می شود.
خراسان رضوی با تولید سالانه افزون بر ۱۵۰ هزار تن تخم مرغ نیز رتبه سوم تولید آن را در کشور دارد. این استان دارای ۲۲۸ واحد تولید مرغ تخم گذار است.
همچنین استان خراسان رضوی با هفت میلیون راس دام سبک و ۳۳۰ هزار راس دام سنگین حدود هشت درصد جمعیت دام کشور را در اختیار دارد.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=2759
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.