فروش دام برای تامین علوفه در مجتمع دامپروری اسلامیه

فروش دام برای تامین علوفه در مجتمع دامپروری اسلامیه

عملیات اجرایی احداث بزرگ‌ترین مجتمع دامپروری خراسان‌جنوبی از سال ۷۴ در باغشهر اسلامیه آغاز شد و پس از تامین زیرساخت‌هایی نظیر حفر چاه، نصب منبع آب، خیابان‌کشی و تامین برق، فعالیت رسمی مجتمع از سال ۸۱ آغاز شد.

خبرگزاری فارس: فروش دام برای تامین علوفه در مجتمع دامپروری اسلامیه

به گزارش خبرگزاری فارس از فردوس، در ابتدای راه‌اندازی این مجتمع، استقبال چندانی از سوی دامداران و مردم شهرستان فردوس و باغشهر اسلامیه انجام نشد ولی پس از اختصاص مبلغ پنج میلیارد تومان تسهیلات بلند مدت و کم بهره توسط دولت، رفته رفته تعدادی از دامداران شهرستان به فکر ایجاد واحدهای دامپروری در این مجتمع شدند.

اما امروز با توجه به اینکه مجتمع دامپروری اسلامیه به عنوان بزرگ‌ترین مجتمع خراسان جنوبی و نیز بزرگ‌ترین ایستگاه جمع‌آوری شیر در سطح استان مطرح است، این مجتمع و دامداران ساکن در آن مورد بی‌مهری مسئولان قرار گرفته و بسیاری از آنها به سبب مشکلات عدیده، انگیزه کاری خود را از دست داده‌اند.

عدم توازن قیمت شیر با افزایش قیمت کنسانتره دامی

یکی از دامداران ساکن در مجتمع دامپروری و مدیرعامل شرکت دامپروری غفار کویر فردوس که مدت ۱۰ سال است در کار دامپروری مشغول به فعالیت است، در این ارتباط به خبرنگار فارس در فردوس می‌گوید: با راه‌اندازی یک واحد گاوداری ۵۰ راسی علاوه بر تلاش در عرصه تولید، برای تعداد سه نفر نیز اشتغال مستقیم ایجاد کرده‌ام و روزانه بیش از یک تن شیر در این واحد گاوداری، تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.

مهدی غفاری که دل پردردی از وضعیت دامداری و همچنین تامین هزینه‌های آن داشت، گفت: مهم‌ترین مشکل دامداران عدم توازن قیمت شیر با افزایش قیمت کنسانتره دامی، مواد اولیه و نیز دستمزدها است.

وی افزود: یک دامدار باید در زمان خرید علوفه، پول نقد به فروشنده بپردازد ولی پول حاصل از فروش شیر پس از سه ماه به دامدار پرداخت می‌شود که این موضوع کمبود نقدینگی برای دامداران را به دنبال دارد و این کمبود نقدینگی نیز دامداران را با مشکلات جدی مواجه کرده است.

این دامدار تصریح کرد: در حال حاضر قیمت هر کیلو خوراک دام هزار و ۳۰۰ تومان و قیمت هر کیلو شیر هزار و ۱۵۰ تومان است و تا زمانی که قیمت خوراک از قیمت شیر بیشتر باشد، دامپروری توجیه اقتصادی نخواهد داشت و دامدار از پس تامین هزینه‌های خود برنخواهد آمد.

غفاری یادآور شد: تولید تنها زمانی ثابت و پایدار و روبه رشد خواهد بود که مقرون به صرفه باشد و تولید کننده نیز دغدغه‌ای از بابت فروش و عرضه محصولات خود به ویژه شیرخام که جنبه فسادپذیری بالایی نیز دارد، نداشته باشد.

وی گفت: قرار بود دولت از ابتدای سال گذشته یارانه شیر به مبلغ ۱۹۰ تومان را به دامداران بپردازد که تاکنون نتیجه‌ای در برنداشته و تنها یارانه سه ماهه نخست سال ۹۳ به قیمتی بسیار کمتر از مصوبه پرداخت شد که این امر نیز سبب شد دامداران نتوانند اقساط تسهیلات دریافتی خود را به موقع پرداخت کنند.

ثابت ماندن قیمت شیر در سه سال گذشته

یکی دیگر از دامداران فردوس نیز نبود کارخانه شیر فعال در این شهرستان را از جمله مشکلات دامداران عنوان کرد و افزود: دامداران مجبور هستند شیر خود را به شهرها و استان‌های همجوار صادر کنند که این امر خود مستلزم پرداخت هزینه برای دامدار است.

هادی مرادی که ۱۳ سال از عمر خود را در کار دامپروری گذرانده و اکنون نیز صاحب یک واحد گاوداری ۵۰ راسی در مجتمع دامپروری اسلامیه است، تصریح کرد: نبود کارخانه شیر در فردوس سبب شده تا دامداران شیر تولیدی خود را به شهرستان‌های مشهد و گناباد صادر کند و برای حمل هر کیلو شیر در روز ۲۰ تومان هزینه حمل بپردازد و این مبلغ در طول یک ماه معادل ۶۰۰ هزار تومان است که خود می‌تواند حقوق یک نفر کارگر شاغل در یک واحد دامی را تامین کند.

وی یادآور شد: یک واحد گاوداری ۵۰ راسی روزانه به ۸۰۰ کیلوگرم خوراک نیاز دارد و این در حالیست که قیمت خوراک دام هزار و ۳۰۰ تومان و قیمت هر کیلو شیر نیز هزار و ۱۵۰ تومان است و قیمت شیر در سه سال گذشته ثابت بوده و هیچ افزایش نیافته در حالی که سالانه قیمت خوراک دام و هزینه‌های کارگری ۲۰ درصد افزایش می‌یابد.

این دامدار جوان که علاقه به تولید و ادامه دادن کار پدری خود را مهم‌ترین دلیل فعالیت در عرصه دامپروری عنوان می‌کند، گفت: سود حاصله از فروش شیر عاید کارخانه‌های فرآوری شیر می‌شود و دامدار به جز زحمت و پرداخت هزینه های جاری هیچ سودی بدست نمی‌آورد.

مرادی، که از عدم حمایت و عدم بازدید مسئولان از مجتمع دامپروری فردوس بسیار گله‌مند بود، افزود: بازدید مسئولان از مجتمع و بررسی مشکلات دامداران سبب دلگرمی این قشر زحمت‌کش که نقش بسزایی در تولید نیز دارند، می‌شود.

وی از مسئولان خواست تا مشکلات مجتمع دامپروری فردوس را مورد توجه قرار دهند و برای مشکلاتی نظیر گازرسانی، آسفالت معابر و فاضلاب مجتمع اقدامی جدی انجام دهند چرا که با گازرسانی به مجتمع بخش زیادی از هزینه‌های دامداران در تامین سوخت مرتفع و از طرفی آسفالت معابر مجتمع نیز سبب جلوگیری از آلودگی شیر و کاهش گردوخاک می‌شود.

فروش دام برای تامین علوفه مورد نیاز

یکی دیگر از دامداران شهرستان فردوس که مدت ۲۰ سال است در کار دامپروری فعالیت دارد، به گرانی قیمت خوراک و علوفه اشاره و تصریح کرد: در حال حاضر که در فصل برداشت علوفه به سر می‌بریم قیمت علوفه نسبت به سایر فصول ارزان‌تر است ولی بدلیل کمبود نقدینگی، دامدار مجبور است یک یا چند دام خود را بفروشد تا بتواند برای دیگر دام‌ها علوفه بخرد چرا که خرید علوفه بصورت نقدی انجام می‌شود.

مجید پروین، هزینه‌های یک واحد دامپروری در روز را بیش از یکصد هزار تومان برآورد کرد و یادآور شد: علاوه بر هزینه‌های جاری آب، برق و سوخت باید هزینه‌های کارگری نیز طبق قانون کار پرداخت شود و در مجموع با توجه به قیمت پایین شیر، سودی از دامداری حاصل دامداران نمی‌شود.

وی گفت: با توجه به اقلیم منطقه و بر اساس نظر کارشناسی، قیمت هر کیلو شیر هزار و ۷۰۰ تومان برآورد شده است بنابراین تا زمانی که قیمت هر کیلو شیر هزار و ۱۰۰ تومان و قیمت هر کیلو علوفه هزار و ۳۰۰ تومان باشد، دامداری هیچ توجیه اقتصادی و هیچ سودی ندارد.

این دامدار افزود: یک دامدار باید پول خرید علوفه را به صورت نقدی پرداخت کند در حالی که پول خرید شیر از دامدار پس از گذشت سه ماه توسط شرکت یا کارخانه به وی پرداخت می‌شود که این مسئله سبب کمبود نقدینگی و نیز اجبار به فروش دام برای تامین علوفه مورد نیاز می‌شود.

تولید روزانه ۱۷ تن شیر در مجتمع دامپروری اسلامیه

مدیرعامل مجتمع دامپروری اسلامیه نیز به کمبود شدید نقدینگی دامداران اشاره و تصریح کرد: عدم نقدینگی سبب شده که دامدار نتواند در فصل برداشت علوفه اقدام به خرید علوفه با قیمت مناسب کند بنابراین مجبور است که علوفه مورد نیاز را خارج از فصل با قیمت بالاتری خریداری کند.

احمد حقیقی یادآور شد: قیمت هر کیلوگرم یونجه در فصل برداشت ۸۰۰ تومان و در غیر فصل ‌هزار و ۴۰۰ تومان، قیمت هر کیلوگرم کاه در فصل برداشت ۳۵۰ تومان و در غیر فصل برداشت ۷۵۰ تومان است که این اختلاف قیمت‌ها، کمر دامداران را زیر بار تامین هزینه خرید علوفه خم کرده است.

وی گفت: دولت باید اعتباراتی در اختیار شرکت تعاونی‌های مرتبط قرار دهد که در فصل برداشت علوفه، دامدار بتواند با دریافت تسهیلات، علوفه مورد نیاز واحد دامی خود را تامین و بخشی از مشکلات وی برطرف شود.

مدیرعامل مجتمع دامپروری اسلامیه افزود: در این مجتمع ۷۰ واحد دامی فعال و تعداد ۱۷۰ نفر نیز در این واحدها مشغول به فعالیت هستند و از این تعداد ۳۰ خانوار نیز به صورت دائم در مجتمع اسکان دارند.

حقیقی تعداد دام‌های موجود در مجتمع دامپروری فردوس را هزار و ۸۰۰ راس دام سنگین و هزار و ۲۰۰ راس دام سبک اعلام و تصریح کرد: ظرفیت این مجتمع چهار هزار راس دام سنگین و ۶ هزار راس دام سبک است و در حال حاضر روزانه ۱۷ تن شیر در این مجتمع تولید و به شهرهای همجوار صادر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بزرگ‌ترین ایستگاه جمع‌آوری شیر خراسان جنوبی در مجتمع دامپروری شهرستان فردوس قرار دارد، یادآور شد: در این ایستگاه روزانه ۳۰ تن شیر از دامداری‌های فردوس، طبس، بشرویه و سرایان جمع‌آوری به شهرهای گناباد و مشهد  صادر می‌شود.

مدیرعامل مجتمع دامپروری اسلامیه، با اشاره به اینکه بافت خاک در این مجتمع بسیار سخت و غیرقابل نفوذ است، گفت: حفر چاه برای جمع‌آوری آب تاثیر چندانی ندارد و چنانچه برای فاضلاب مجتمع فکری اساسی برداشته نشود در کوتاه مدت شاهد بروز بیماری‌های مختلفی از جمله سالک خواهیم بود چرا که در حال حاضر عدم لوله‌کشی فاضلاب سبب هجوم حشرات موذی به ویژه پشه و مگس شده است.

حقیقی گازرسانی به مجتمع دامپروری اسلامیه را یکی دیگر از نیازهای دامداران این مجتمع دانست و افزود: در فصل زمستان برای شستشوی ظروف برداشت شیر به آب ولرم نیاز است ولی عدم برخورداری مجتمع از نعمت گاز سبب شده که در فصل سرما به دلیل یخبندان حتی آب سرد در واحدهای دامی وجود نداشته باشد و در نتیجه شستشوی ظروف به خوبی انجام نشود که این خود می‌تواند زمینه‌ساز بروز انواع بیماری‌ها شود.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته مبلغ ۱۸۰ میلیون تومان برای گازرسانی به مجتمع دامپروری اسلامیه در نظر گرفته شد، تصریح کرد: از این مبلغ تنها ۵۰ میلیون تومان در سال جاری اختصاص یافته که البته با این مبلغ بسیار کم نمی‌توان کار چندانی انجام داد.

پرداخت تسهیلات خرید علوفه به دامداران فردوس

رئیس اداره جهادکشاورزی فردوس نیز با تایید گرانی علوفه به دلیل دور بودن از مبادی تولید و ارزان بودن قیمت شیر، در این ارتباط یادآور شد: تعیین قیمت شیر توسط دولت انجام می‌شود و یکی از بزرگ‌ترین مشکلات عرصه دامپروری، عدم ثبات قیمت شیر است و اینکه دامدار نمی‌داند شرکت امروز و یا فردا شیر تولیدی وی را به چه قیمتی خریداری خواهد کرد و هر روز امکان کم و زیاد شدن قیمت وجود دارد.

علیرضا مهمیز گفت: در سال جاری صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی به تعداد ۲۵ نفر از دامداران مجتمع که در صندوق عضو هستند، در سقف سهام تسهیلاتی را به صورت چهار ماه با کارمزد پایین پرداخت می‌کند تا در فصل برداشت علوفه اقدام به خریداری علوفه مورد نیاز واحد دامی خود کنند.

وی افزود: اخیراً مجتمع‌های گلخانه‌ای و دامپروری به دلیل اهمیت فعالیتشان به صورت شرکت شهرک‌های گلخانه‌ای و صنعتی با مدیریت مستقل اقدام به فعالیت کرده‌اند و به احتمال قوی در آینده نزدیک اعتبارات ویژه‌ای به این شرکت‌ها اختصاص یابد و با راه‌اندازی نمایندگی این شرکت در خراسان جنوبی، بخش عظیمی از مشکلات دامداران مرتفع می‌شود.

رئیس جهادکشاورزی فردوس از آغاز عملیات گازرسانی به مجتمع اسلامیه خبر داد و تصریح کرد: در سال جاری با اختصاص مبلغ ۵۰ میلیون تومان، برای اجرای پروژه گازرسانی با پیمانکار انعقاد قرارداد شده و هم اکنون نیز پروژه در حال اجراست و تا چند سال آینده به اتمام می‌رسد.

مهمیز در ارتباط با مشکل فاضلاب مجتمع دامپروری اسلامیه نیز یادآور شد: در هیچ کجای کشور موضوع فاضلاب در مجتمع‌های دامداری توجیه ندارد چرا که هزینه بسیار بالایی را می‌طلبد که تامین آن تنها از طریق اختصاص اعتبارات ملی امکان‌پذیر است.

وی گفت: در هر حال موضوع فاضلاب مجتمع نیز اهمیت بسیاری دارد و باید بصورت سپتیک انجام شود چرا که اختصاص اعتبار به این پروژه در توان استان و شهرستان نیست و هزینه زیادی در بردارد.

رئیس جهادکشاورزی فردوس همچنین با تایید اینکه گرد و خاک حاصل از تردد خودروها سبب آلودگی محیط و شیر تولیدی واحدهای مجتمع می‌شود، افزود: در سال جاری اعتباری برای آسفالت معابر مجتمع اختصاص نیافته ولی در سال آینده آسفالت بلوار اصلی مجتمع انجام خواهد شد.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=1318
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.