پرورش گاو

قطع کردن سر پستانک های اضافی در تلیسه

غالبأ تلیسه های ماده نسبت به حالت طبیعی، سر پستانک های بیشتری دارند. در صورتی که موقع حذف سر پستانک های اضافی، سن حیوان ۱ یا ۲ ماه باشد، این عمل مشکل ساز نیست و چنانچه حیوان سن بیشتری داشته باشد، ممکن است نیاز به عمل جراحی و بی حسی باشد. در صورت حذف نشدن سر پستانک های اضافی، این پستانک ها مانع قرار گرفتن کلاهک ماشین شیر دوشی بر روی پستان شده و باعث افزایش فعالیت غدد پستانی و عفونی شدن آنها و به هر حال باعث بد شکل شدن پستان می شوند.
حذف سر پستانک های اضافی عملی آسان می باشد، اما برای رسیدن به نتایجی مطلوب باید به طور صحیح انجام شود. در یک محیط مناسب و روشن یک نفر گوساله را در حالی که به پهلو خوابیده، محکم گرفته و پاهای عقبی را باز و جدا از هم نگه دارد. سر پستانک های طبیعی به طور صحیح قرار گرفته و معمولأ بزرگتر از سر پستانک های اضافی می باشند. ممکن است یک تا چهار سر پستانک اضافی وجود داشته باشد.
همچنین، از قیچی معمولی و یا چاقوی جراحی نیز می توان استفاده کرد.
استفاده از قیچی بهتر است؛ چرا که موقع حرکت و تکان خوردن گوساله خطر کمتری برای گاودار و خود گوساله ایجاد می کند. چاقوهای جراحی از قیچی ها تیز ترند و این عمل به آسانی می تواند انجام شود، ولی قیچی ها نیاز به تیز کردن تیغه هایشان به حد خطرناکی ندارند. در حقیقت، وقتی قیچی کمی کند باشد باعث له شدن رگ های خونی و نه پارگی آنها می شود. بدین ترتیب خون ریزی به پایین ترین میزان خود می رسد؛ هر چند که در این گونه عمل هاخون ریزی مشکل بزرگی نیست.
سر پستانک را محکم بین انگشتان شست و اشاره گرفته و مطمئن شوید که قبل از شروع عمل، گوساله به خوبی مهار شده باشد؛ چرا که اعصاب سر پستانک های گوساله به خوبی رشد یافته اند. سر پستانک را به سمت بیرون کشیده و قسمت بزرگی از آن را در بین تیغه های قیچی قرار دهید.
منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

 

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=7373
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.