قاچاق دام

مبازره با قاچاق دام را جدی بگیریم

کارشناس امور دام گفت: قاچاق دام زمینه شیوع بیماری‌های مشترک را افزایش می‌دهد.
محمد عرب اسدی اظهارکرد: با توجه به این که قاچاق دام هم به صورت مستقیم و هم غیرمستقیم سلامت انسان را به خطر می‌اندازد، سازمان دامپزشکی اقدامات جدی و اساسی‌ای برای مقابله با ورود و خروج غیرقانونی دام به کشور اجرایی می‌کند.
وی خاطرنشان کرد: هرچند به جز قاچاق دام اخباری در خصوص قاچاق برخی نهاده‌های دامی، واکسن‌های دام و طیور و انواع گوشت هم منتشرمی‌شود ولی به علت حساسیت و تاثیری که قاچاق دام برسلامت مردم دارد، مبارزه با آن از اولویت بیشتری برخوردار است.
عرب اسدی ادامه داد: با توجه به این‌که وضعیت بهداشتی اکثر کشورهای همسایه مناسب نیست و با توجه به مسائلی از جمله افزایش نرخ ارز وپایین آمدن ارزش پول ملی، عدم وجود فرصت‌های شغلی کافی در نواحی مرزی و تفاوت فاحش قیمت دام در طرفین مرزها، شاهد قاچاق دام زنده در نواحی مختلف مرزهای شرقی، غربی وشمالی کشورهستیم.
وی گفت: گاو و گوسفند، شتر، اسب وقاطر، و در مراحل بعدتر پرندگان زینتی و وحشی و همچنین حیوانات وحشی از عمده موارد قاچاق دام زنده و طیور به داخل و خارج از کشور است.
این کارشناس یادآورشد: یکی از دغدغه‌های سازمان دامپزشکی در حوزه قاچاق دام ورود و بروز بیماری‌های مشترک در سطح کشور است.
وی توضیح داد: بیماریهای تب کریمه کنگو(CCHF)، شاربن، کیست هیداتیک، مشمشه، آنسفالو پاتی اسفنجی شکل گاو(جنون گاوی)، لپتوسپیروز، مرس، هاری، آنفلوانزای فوق حاد طیور و…..از معروف‌ترین و شایع‌ترین بیماریهای مشترک بین انسان و دام است که حتی گزارش‌های بین‌المللی نیز در خصوص بروز و شیوع آن وجود دارد.
وی ابرازکرد: بدیهی است در صورت قاچاق دام به کشور احتمال درگیری و ابتلای انسانی آن افزایش می‌یابد.
این کارشناس امور دام گفت: تعدادی از بیماریهای مذکور از جمله تب کریمه کنگو(CCHF)، مشمشه، مرس، هاری، آنفلوانزای فوق حاد طیور و…. در صورت عدم درمان به موقع می‌تواند به مرگ انسان منتهی گردد.
عرب اسدی خاطرنشان کرد: به غیر از بیماریهای مشترک، قاچاق دام می‌تواند باعث بروز و شیوع بیماریهای دامی استراتژیکی نظیر تب برفکی شود که همه گیر شدن آن می‌تواند به بروز خسارات مادی فراوان به صنعت دامپروری کشور و حتی ورشکستگی آن منتهی شود.
این کارشناس امور دام در پایان تامین اعتبارات و نیروی انسانی جهت تشدید اقدامات بهداشتی – قرنطینه‌ای سازمان دامپزشکی کشور، هویت دار کردن دام‌ها، افزایش بازارچه‌های مرزی، انسداد کامل مرزها و تشدید اقدامات انتظامی، لزوم بازنگری قوانین و تشدید مجازات قاچاقچیان دام و وجود وحدت رویه و هماهنگی کامل بین دستگاه‌های دولتی را از مهم‌ترین عوامل مبارزه با قاچاق دام در کشور دانست و گفت: این اقدامات باید به صورت جدی و عملی اجرایی شود و تنها درحد حرف و شعار باقی نماند.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=2730
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.