مدیرکل دامپزشکی کرمان: دام قاچاق عامل شیوع بیماریهای جدید است.

حسین رشیدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: زمانی که دام بصورت غیرمجاز وارد یک منطقه می شود امکان دارد با ورود یک عامل بیماری زای غیر بومی باعث شیوع و همه گیری بیماری جدیدی شود.

وی گفت: گاهی این بیماری می تواند علاوه بر زیان های اقتصادی در جمعیت دامی، سلامت جامعه انسانی را نیز به خطر بیندازد.

وی با اشاره به برخی از بیماری ها نظیر تب برفکی، تب کریمه کنگو و سایر بیماری های دامی که در سال های اخیر با ورود بی رویه دام های قاچاق مشکلات زیادی را بوجود آورده اند اظهار کرد: یکی از اقدامات برای پیشگیری از این موضوع فرهنگ سازی بین دامداران و همچین آموزش های لازم به آنان است.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: ۲ هزار و ۷۸۹ راس دام غیر مجاز از ابتدای سال جاری کشف شده است که از این تعداد ۴۴ راس دام غیر بومی بوده و صاحبان آنها به مراجع قضایی معرفی شده اند.

وی خاطرنشان کرد: سازمان دامپزشکی به عنوان متولی حفظ و حراست از سرمایه دامی طی برنامه ای مدون اقدامات مراقبتی و بهداشتی خود را در طول سال بوسیله طرح های مایه کوبی، تست های شناسایی بیماری ها و آزمایشات تشخیصی و تفریقی در جمعیت دام سبک و سنگین استان انجام می دهد.

رشیدی گفت: ایجاد ایمنی پایدار در گله های دامی و پیشگیری از شیوع بیماری فقط از این طریق امکان پذیر است.

وی با اشاره به برخی مشکلات که در مسیر انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از شیوع بیماری وجود دارد بیان کرد: ماموران دامپزشکی هر روز با خطرات ناشی از انتقال بیماری های مشترک و صدمات فیزیکی مواجه هستند.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمان گفت: قاچاق دام که باعث ورود عوامل بیماری زای غیر بومی به جمعیت دامی می شود یک معضل است که تمامی سیاست های اعمال شده در خصوص پیشگری از بیماری را با مشکل مواجه می کند.

وی تاکید کرد: دامداران باید برای حفظ سرمایه و سلامت خود و خانواده شان همکاری های لازم را در این خصوص داشته باشند.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=976
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.