بیماری های دام

مسمومیت حاد گوگردی در گاو

احتیاجات گوگردی گاوهای شیری هنوز کاملأ روشن نیست. احتیاجات گوگردی برای گاوهای شیرده ۰/۲۰ درصد برآورد شده است. احتیاجات گاوهای غیرشیرده و سایر گروه های- گاوشیری از طریق حداقل پروتئین مورد نیاز برای اینگونه حیوانات با در نظر گرفتن نسبت ازت به گوگرد ۱۲:۱ را می توان محاسبه نمود.
همان گونه که توسط گوگلین (۱۹۴۴) گزارش شده است علایم مسمومیت حاد گوگردی در گاوها شامل، پیپیدگی عضلانی، بی قراری، اسهال، تنگی نفس، زمین گیر شدن آنها می باشد. حیواناتی که زمین گیر شده اند کور گردیده و به حالت اغماء فرو رفته و می میرند.
در گوسفندانی که مسمومیت حاد گوگردی دارند از لاشه آنها بوی سولفید هیدروژن به مشام می رسد، آزمایشات کالبد شکافی در این گونه حیوانات، آنتریتهای سخت، ریزش صفاتی، کبودی کلیه، خونریزی های داخلی را نشان می دهد.
به هر حال، سطح گوگرد جیره ای که نشخوار کننده در طی یک دوره نسبتأ طولانی بدون هیچ عارضه ای منفی می تواند تحمل کند مشخص نشده است. بولتن حد تحمل حیوانات اهلی چاپ انجمن ملی تحقیقات (۱۹۴۴) نشان می دهد که حداکثر، سطح تحمل گاو به گوگرد در جیره ۰/۴ درصد می باشد. بهرحال بوچارد و کونراد (۱۹۷۹) غلظت کمتری از گوگرد، یعنی حدود ۰/۲۶ درصد، را برای گاوهای شیری که به مدت طولانی تغذیه شده اند پیشنهاد می نمایند. نشخوار کنندگان ظاهرأ می توانند به مقدار گوگرد جیره ای که از منابع طبیعی غذایی بدست می آیند، نسبت به منابع غیرآلی، تحمل بیشتری را نشان دهند. آب آشامیدنی نیز ممکن است حاوی مقداری گوگرد باشد که بتواند اثر سوئی در دام ایجاد نماید.

 

منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

 

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=6905
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.