دام

مقدار مناسب تغذیه و فاکتورهای مؤثر بر آن در اواخر آبستنی در میش

معمولأ مقدار مناسب تغذیه در اواخر آبستنی کمتر از نیازهای تئوری است. لذا هدف یک روش علمی تغذیه باید تعادل بین تأمین احتیاجات میش و جلوگیری از کاهش زیاد ذخایر بدن آن باشد. زیرا کاهش زیاد ذخایر بدن میش منجر به کاهش مواردی نظیر وزن تولد، ماندگاری نوزاد، مقدار آغوز، هوش مادر وهمچنین کاهش ذخایر چربی برای تأمین کمبود انرژی در ابتدای شیردهی می شود. یک راهنمای مفید برای تعادل بین مصرف غذا واحتیاجات میش که در هنگام آمیزش در وضعیت خوب باشد، جیره ای است که با مصرف آن در شش هفته آخر آبستنی نمره وضعیت بدن حدود ۰/۵ واحد کاهش یابد.
برای میش های ضعیف (نمره ۲) باید جیره تا حدود ۲۰ درصد افزایش یابد.در گله هایی که در اواسط آبستنی به آغل منتقل می شوند، میزان انرژی قابل متابولیسم می تواند درحد کافی تأمین شود. لذا میزان انرژی جیره باید با استفاده از یک مکمل غلات تا هشت هفته قبل از زایش به تدریج افزایش یابد. البته اگر میش ها با علف خشک با کیفیت خوب یا سیلاژ (با تراکم ۲/۵مگا کالری انرژی قابل متابولیسم در کیلوگرم ماده خشک) تغذیه شوند.
استفاده از مکمل های کنسانتره تا دوتا سه هفته قبل از آمیزش ضروری نمی باشد.
میزان انرژی قابل متابولیسم علف خشک و سیلاژ به ترتیب ۲/۴و۲/۶مگاکالری است . همچنین مقدار ماده خشک علف خشک و سیلاژ به ترتیب ۱۰۰و۲۵درصد می باشد.
در گله هایی که باروری آنها زیاد است چنانچه کیفیت علوفه مصرفی، قبل از زایش کم باشد، لازم است میزان کنسانتره برای هر رأس میش حدود یک کیلوگرم افزایش یابد. نکته قابل توجه در این زمان این است که به علت مصرف زیاد کنسانتره ممکن است اسیدیته (PH) محتویات شکمبه کاهش یابد، به طوری که این امر سبب کاهش هضم فیبر و مصرف علوفه و کاهش سریع اشتها شده ومسمومیت آبستنی مشاهده شود .به طور کلی میزان خوراک مصرفی روزانه بر اساس ماده خشک نباید از ۲/۵درصد وزن زنده حیوان بیشتر شود. در میش های چاق (با نمره وضعیت ۳/۵ و بیشتر)که دارای دو جنین هستند ، اگر علوفه با کیفیت کم مصرف شود ممکن است اشتهای حیوان کاهش یابد.

تغذیه حیوانات در پایان اولین آبستنی آنها باید مورد توجه ویژه قرار گیرد . معمولأ حیوانات جوان مانند بره میش ها در روش پرورش متمرکز (آغل) یا میش های یک ساله در روش باز برای نگهداری بافت های بدن نسبت به میش های بالغ در وزن مشابه به احتیاجات بیشتر نیاز دارند. زیرا درحال هستند و قسمتی از جیره برای تأمین موادمغذی موردنیاز برای رشد آنها استفاده می شود .معمولأ میش های جوان نسبت به میش های مسن تر ،بره های سبک تری تولید می کنند.تغذیه بیش از میزان مورد نیاز ممکن است در تعداد زیادی از بره ها که وزن تولد بیشتری از میانگین دارند، منجر به سخت زایی و حتی تلفات میش وبره شود.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=6122
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.