مهم‌ترین راهکار پیشگیری از بیماری پوستی لمپی‌اسکین چیست؟

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان، بهترین و مهم‌ترین راهکار برای پیشگیری از بیماری پوستی لمپی‌اسکین را سم‌پاشی و ضدعفونی جایگاه‌های نگهداری دام و روی بدن آنها دانست.

محمدرشید کرمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه زنجان، با بیان اینکه بیماری پوستی لمپی‌اسکین درمان قطعی ندارد و با واکسیناسیون، رعایت اصول قرنطینه و بهداشتی می‌توان از بروز و انتشار آن جلوگیری کرد، افزود: بی‌شک، ریشه‌کنی و مبارزه با بیماری‌های دامی و بیماری‌های مشترک بین انسان و دام مستلزم همکاری دامداران است تا خسارت‌های اقتصادی ناشی از این بیماری‌ها به حداقل برسد.

وی با اشاره به اینکه بیماری پوستی لمپی‌اسکین، بیماری مشترک بین انسان و دام نبوده و تنها جمعیت دامی گاو و گوساله درگیر این بیماری می‌شوند، تصریح کرد: به همین خاطر نگرانی برای دامداران و افرادی که در تماس با دام هستند، وجود ندارد. این در حالی است که مهم‌ترین عامل در انتشار این بیماری، گزش از طریق حشرات و پشه‌ها بوده و وزش باد نیز در جابه‌جایی حشرات و پشه‌ها تاثیرگذار است.

این مسئول همچنین در خصوص بیماری شاربن با یادآوری اینکه این بیماری که در انسان به آن سیاه‌زخم می‌گویند، بیماری عفونی و مشترک بین انسان و حیوانات است، اظهار کرد: نام‌های دیگر این بیماری، پشم ریسان، تب طحال و کفگیرک است و اگر انسان در تماس با حیوانات مریض و آلوده قرار گیرد و یا با بافت‌های آلوده آن‌ها مانند گوشت، احشا و پوست در تماس باشد می‌تواند به این بیماری دچار شود، این در حالی است که طرح واکسیناسیون دام‌ها علیه این بیماری از ابتدای امسال شروع شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان زنجان در ادامه با تأکید بر اینکه لازمه داشتن عملیات موفق واکسیناسیون، کنترل بیماری و ایمنی دام‌ها، باید همه دام‌های مناطق ییلاقی حتی دام‌های سایر استان‌ها در مراتع ییلاقی واکسینه شوند، خاطرنشان کرد: خوشبختانه همه دام‌های مراتع ییلاقی در این استان، به منظور جلوگیری از خسارت‌های اقتصادی تحت پوشش واکسیناسیون قرار خواهند گرفت.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=1647
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.