اصول ساخت جایگاه نگهداری شتر

موارد استفاده شتر در گذشته و حال

استفاده از شتر در باربری

درقرن های گذشته حمل ونقل کالا از شهری به شهر دیگر توسط کاروان های شتر صورت می گرفته است واین کاروان ها  بسته به حجم کالایی که  جابه جا می کردند از چند ده راس شتر تا چند صد راس شتر را شامل می شده است وهرچه تعداد شتران  وافراد کاروان بیشتر می شد ، از احتمال حمله راهزنان به کاروان کاسته می شد . برخی از کاروان های مذکور که کالاهای مرتبط با دربار شاهان ویا اشخاص پرنفوذ را جابجا می کرد از حمایت لشکریان وسربازان نیز بهره مند می شد وچنین کاروان هایی توسط « امیر التجار » سرپرستی می شده است . کاروان های مذکور راه های بسیار طولانی را می پیمودند وکالاهای خود را از کشورهای متعدد گذرانده وبه مقصد می رساندند . راه ابریشم از راه های بسیار طولانی بود که از چین آغاز می شد وبه اروپا منتهی می شد و ودر این مسیر کاروان ها معمولاً به کار حمل ونقل ابریشم وسایر کالاها می پرداختند.

استفاده شتر در سواری

در گذشته رفت وامد بین شهرها با استفاده از اسب وقاطر وشتر والاغ صورت می گرفته است ودر صورتی که افراد برای پیمودن مسیر عجله داشتند از اسب استفاده می کردند ودر صورتی که برای رسیدن به مقصد عجله چندانی نبود از شتر استفاده می شد . اغلب کاروان حجاج که عازم مکه ومدینه بودند ، برای پیمودن این مسیر طولانی از شتر استفاده می کردند زیرا که شتر می توانست به راحتی بیابان های بی آب وعلف  بین راه را تحمل نموده وآنان را سالم به مقصد برساند . ضمناً شترداران با قرار دادن کجاوه بر روی پشت شتر اقدام به سوارنمودن  بانوان می نمودند .

استفاده از شتر در شخم زنی

در حال حاضر در بسیاری از کشورهای توسعه نیافته آفریقا که از تکنولوژی مدرن نظیر تراکتور ویا کمباین برای عملیات کشاورزی استفاده نمی شود ، از شتر برای عملیات شخم زنی استفاده می شود .  در تصویر زیر استفاده از شتر در کشور تونس به منظور شخم زدن آمده است .

  

 

 

استفاده از شتر در نمایش سیرک ها

با توجه به این که بسیاری از اروپائیان  در طول زندگی خود شتر ندیده اند . از این رو مشاهده شتر یک کوهانه ودو کوهانه برای آنان خالی از لطف نیست وبه همین علت در بسیاری از سیرک هایی که در کشورهای اروپائی به راه می افتند این حیوان به نمایش گذاشته می شود . بدیهی است که در این سیرک ها  معمولاً شتران آموزش دیده که کارهای مختلفی انجام می دهند به نمایش درمی آیند واین گونه نمایش ها مورد علاقه فراوان  کودکان است .

 

استفاده از شتر در مسابقه شتر سواری و جنگ شتر 

در بسیاری از کشورهای آفریقایی عربی وآسیای میانه ، مسابقات شتر سواری وجنگ ستر رواج دارد . مسابقات جنگ شتر معمولاً در مراسم خاصی نظیر عروسی ها ویا جشن ها برگزار می شود . در این مسابقات دو  شتر نر ( لوک ) را که در دوره تحریک جنسی هستند به جان هم می اندازد وبه تماشای جنگ آنان می پردازند . در چنین مسابقاتی معمولاً شرط بندی وگروبندی رواج دارد وداورهایی برای داروی مسابقه انتخاب می شوند .

مسابقه جنگ شترها

مسابقات شتر سواری

 

استفاده از گوشت شتر

سالیان دراز است که آدمی از گوشت شتر استفاده می کند . در برخی از کشورهای جهان نظیر سومالی وسودان بالاترین میزان مصرف گوشت شتر دیده می شود. خوردن گوشت شتر در بسیاری از روایات واحادیث وارد شده است.

 

 

استفاده از شیر شتر

بسیاری از جوامع بشری معتقدند که شیر شتر دارای خواص معجزه آسا می باشد به همین منظور بسیاری از شتر داران پرورش آن را به منظور تولید شیر ویا ماست ودوغ شتر انجام می دهند.

 

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=1333
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.