انواع آبخوری در پرورش طیور

میزان و انواع آبخوری در روش بستر در پرورش طیور

آبخوری ها باید به اندازه وتعدادی باشند که همیشه آب کافی در اختیار طیور قرار دهند. ساختمان آنها طوری باید باشد که به خوبی قابل شستشو وضدعفونی کردن بوده و مانند ریختن وپاشیدن قطرات آب به بیرون ودر نتیجه خیس شدن بستر ولانه گردد.
جنس آبخوری ها ممکن است از آهن گالوانیزه ویا پلاستیک باشد.
آبخوری های طیور ممکن است ناودانی ، مدور و بشکه ای ، سیفونی وسرانجام اتوماتیک وخودکار باشد.
الف)آبخوری ناودانی:
آبخوری ناودانی همانطور که از اسم آن معلوم می شود بصورت ناودانی بوده وممکن است سرتاسری یا بصورت قطعات کوچک در لانه مورد استفاده قرار گیرداستفاده از آبخوری های ناودانی سراسری احتیاج به داشتن جریان آب لوله کشی ومطمئن است.چنانچه آب لوله کشی مطمئن وجود دارد از آبخوری های ناودانی کوچک به طول ۱_۲ متر استفاده می شود. این آبخوری ها را می توان آسانی دستی پر کرد.
آبخوری های ناودانی چنانچه از لوله کشی استفاده می شود باید مجهز به شناور باشد .وقتی ارتفاع آب در آبخوری از سطح معینی پایین تر آمد شناور جریان آب را باز می کند. هنگامی که آب به ارتفاع معینی رسید شناور بالا آمده و جریان آب را باز می کند بدین ترتیب همیشه مقدار کافی آب بطور اتوماتیک در اختیار طیور قرار می گیرد. از این رو احتیاج به حداقل کارگر می باشد.عیب این روش مصرف زیاد آب وهمچنین خطرات ناشی از قطع جریان آب بخصوص در هنگام شب است از این رو باید در این سیستم پیش بینی لازم را بعمل آورد. در این روش دادن دارو همراه با آن به آسانی امکان پذیر است .آبخوری های ناودانی معمولأ دارای پایه قابل تنظیم می باشند بدین ترتیب با رشد جوجه ها ازتفاع آنها را از زمین زیاد می کند بطوریکه همیشه میزان ارتفاع آبخوری مساوی ارتفاع پشت جوجه ها  باشد برای اینکه جوجه ها یا مرغ ها به روی آبخوری ها ننشینند روی آبخوری ها میله ای گردان نصب شده است.

ب) آبخوری های بشکه ای یا استوانه ای:
این آبخوری ها معمولأ در جایی که آب کافی لوله کشی وجود ندارد مورد استفاده قرار می گیرد و از یک مخزن مدور ویک بشقاب مسطح در زیر آن تشکیل شده است. آب از مخزن از سطح معینی در بشقاب وارد می شود بدین ترتیب چنانچه مخزن خالی نباشد همیشه آب به اندازه کافی در اختیار جوجه ها قرار می گیرد ظرفیت مخزن بسته به نوع آبخوری وسن جوجه ها فرق می کند ومعمولأ۴_۸ لیتری است در جاهایی که آب لوله کشی وجود ندارد استفاده از این آبخوری ها از نظر سهولت کار بهتر از آبخوری های ناودانی است.
آبخوری های بشکه ای را می توان در روی زمین یا پایه قرار داد حتی آنها را مانند دانه خوری ها از سقف آویزان نمود و بوسیله تسمه ارتفاع آن را از زمین کم یا زیاد کرد در اینصورت خطر آلوده شدن آب با فضولات بستر کم می شود. ارتفاع آبخوری ها را از سطح زمین بسته به سن و رشد پرنده باید تغییر دادبطوریکه همیشه فاصله لبه بشقاب تا زمین به اندازه ارتفاع پشت پرنده ها باشد.
برای اینکه از تراوش آب وخیس شدن بستر جلوگیری شود در بعضی از مزارع در زیر آبخوری ها کف توری قرار می دهند در این صورت قطرات آن و ریخت وپاش آن سبب خیس شدن بستر نمی شود. همچنین به خاطر آلودگی آب با مواد بستر را به حداقل می رساند.
ظرفیت مخزن آبخوری های بشکه ای برای جوجه ها۴ لیتر و برای نیمچه ها و مرغ ها ۸ لیتر است معمولأ بسته به نوع پرنده وفصل برای هر۱۰۰پرنده ۱_۲ آبخوری بشکه ای در نظر می گیرند.
عیب این آبخوری ها این است که در هوای گرم وبه خصوص تابستان به علت اینکه آب جریان ندارد گرم شده در نتیجه طیور با رقبت کمتری آب می آشامند.

ج-آبخوری های اتوماتیک و خود کار:
ازآبخوری اتوماتیک معمولا در مزارعی استفاده می شود که لانه با وسایل دیگر اتوماتیک مجهز شده باشد.معمولا در روش بستر از دو نوع آبخوری اتوماتیک استفاده می شود.
آبخوری ناودانی آتوماتیک:

این آخوری ها به صورت ناودان بوده و طول آن ازیک متر تاچند متر ممکن است فرق کند و به وسیله ی دستگاه تنظیم به جریان لوله کشی آب وصل می شود وهمیشه مقدار لازم آب در اختیار مرغ ها ویا جوجه ها قرار داده می شود.آبخوری ها بر روی پایه ای قابل تنظیم نسب می گردد که ارتفاع آن را بسته به سن و رشد جوجه کم یا زیاد می کنند.جنس این آبخوری ها از آهن گالوانیزه می باشد.
آبخوری مدور:

این آبخوری ها از یک قسمت مدور ویک بشقاب تشکیل شده است.جنس آن اغلب از پلاستیک بوده و دارای دستگاه تنظیم می باشد و به وسیله لوله ای نازک به لوله اصلی جریان آب که از زیر سقف می گذرد وصل و آویزان گردیده است.وقتی که میزان آب از حد معینی کاهش یافت به علت سبکی فنر متصل به آن بالا رفته و شیر تنظیم باز می گردد و آب به داخل آبخوری ریخته می شود وقتی که میزان آب به حد معینی رسید دوباره به علت سنگین شدن آبخوری فنر به پایین کشیده شده و شسر تنظیم بسته می شود بدین ترتیب همیشه به مقدار کافی آب تمیز و خنک در اختیار مرغ ها گذارده می شود.ارتفاع آبخوری را به راحتی می توان از زمین کم یازیاد نمود.استفاده از این آبخوری ها معمولا بهداشتی تر بوده و در مصرف آب نیز تاحدی صرفه جویی می شود ولی احتیاج به سرمایه گذاری بیشتر و متخصص می باشد.
چنانچه از لوله کشی آب شهری و لوله کشی به وسیله موتور و چاه استفاده می شود نباید مستقیما آبخوری ها را به جریان آب وصل کرد زیرا در صورتی که عیب یا نقصی پیش آید و جریان آب قطع شود بشکه های معمولی و یا تانک های کوچک برای هر لانه استفاده نمود.
همچنین موقع دادن دارو می توان از این بشکه ها استفاده کرد و به میزان معین دارو را در آب مخزن حل نموده و به داخل آبخوری های داخل لانه فرستاد فایده دیگر این بشکه آن است که در زمستان تا اندازه ای آب سرد را گرم می کند زیرا آبی که در اختیار جوجه ها قرار داده می شود نباید حرارت آن کمتر از ۱۲درجه سانتی گراد باشد. برای جلوگیری از یخ زدن آب در لوله به خصوص در نقاط سرد بعضی از مرغداران یک لامپ معمولی را متصل به لوله روشن می نمایند و حرارت حاصله از لامپ سبب گرم شدن آب و جریان یافتن آن می گردد.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=5992
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.