مشکلات تغذیه ای تخم مرغ

نقایص تخم مرغ ناشی از مشکلات تغذیه ای

لکه های خونی یکی از مهمترین نقایص تخم هاست که باعث کاهش ارزش اقتصادی آن ها می شود. این نقص معمولا به صورت لخته یا دلمه های خونی در سطح زرده دیده می شود که ناشی از پارگی رگ های خونی کوچکی است که باعث جداشدن زرده از فولیکول تخمدان می گردد. این لکه ها ممکن است بسیار کوچک باشند یا اینکه به قدری بزرگ باشند که باعث از بین رفتن کل رنگ تخم شوند. هرچند لکه های خونی تاثیر زیادی بر ارزش غذایی تخم نمی گذارند، اما از نظر مصرف کنندگان، وجود این نوع لکه ها ظاهر خوشایندی ندارد.

عامل تغذیه ای اصلی که باعث تشکیل لکه های خونی می شود، کمبود ویتامین A است که معمولا باعث افزایش قابل توجه میزان این لکه ها در تخم می گردد. مقدار ویتامین A مورد نیاز برای به حداقل رساندن این نوع لکه ها، معمولا همان مقدار مورد نیاز برای دستیابی به حداکثر تولید تخم است. بنابراین به نظر نمی رسد ویتامین A  بیشتری نسبت به حد طبیعی نیاز باشد تا تعداد این لکه ها کاهش یابد. کمب.د جزئی ویتامین k میتواند باعث کاهش لکه های خونی در تخم گردد که احتمالا به این دلیل است که در صورت کمبود این ویتامین، خون آزاد شده هنگام تخمک گذاری در سرتاسر تخم پراکنده شده و برخلاف زمانی که یک لکه کوچک را تشکیل می داد، دیگر به آسان قابل تشخیص نیست. بنابراین برخی ناهمسازهای ویتامین k  هم می توانند بر تعداد لکه های خونی تاثیر گذار باشند. از سوی دیگر وجود وقادیر زیادی پودر یونجه در جیره مرغ های تخم گذار باعث افزایش لکه های خونی می شود.

روغن پنبه دانه حاوی دو ماده است که هر دو باعث کاهش کیفیت تخم می شوند. هنگام استفاده از روغن پنبه دانه، اسیدهای چرب سیکلوپروپن شامل مالوالیک  و استرکولیک اسید باعث صورتی شدن صفیده تخم می شوند.مقادیر کمی گوسیپول می تواند باعث ایجاد رنگ سبز متمایل به آبی در زرده و ایجاد لکه های شدید در آن گردد. تاثیر گوسیپول به ویژه در تخم هایی مشاهده می شود که تا چند روز پس از تولید، انبار شوند.بنابراین هیچ یک از روغن های پنبه و کنجاله های آن نباید در جیره مرغ های  تخم گذار مورد استفاده قرار گیرد، مگر اینکه مشخص شده باشد کنجاله های چنبه دانه  حاوی مقدار کمی گوسیپول هستند.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=4666
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.