تنش در طیور

نقش تغذیه مرغ در خاصیت جوجه در آوری

جنین مرغ در داخل مرغ رشد می کند از اینرو هیچگونه رابطه ای با مادر خود ندارد. در صورتی که در حیوانات پستاندار جنین در طی مرحله رشد با مادر خود در ارتباط است و مواد غذایی خود را مستقیما از او می گیرد. جنین جوجه تمام مواد مورد احتیاج خود را از محیط محدود و تغییر ناپذیر داخل تخم مرغ دریافت می دارد.

از طرف دیگر رشد جنین در داخل تخم مرغ بسیار سریع است، اگر تخم مرغ از نظر مواد غذایی ضعیف باشد نمی تواند مواد مورد احتیاج را برای رشد سریع جنین تامین کند  درذ نتیجه ممکن است در مرحله ای از تکامل رشد جنین دچار اختلال و توقف گردد در این صورت چنین تخم مرغی خاصیت جوجه آوری نخواهد داشت.

بدین جهت تغذیه مرغ تخمی از نظر بهبود و بالا بردن  خاصیت جوجه آوری بسیار مهم است. برای این منظور باید جیره هایی در اختیار گله های مخصوص جوجه کشی قرار داد که از نظر پروتئینها و ویتامین ها و املاح کاملا غنی و کافی باشد.

از ویتامین ها  A و D  و E  از املاح کلسیم ومنگنز و فسفر بیش از عناصر دیگر در خاصیت جوجه آوری موثرند.

عوامل محیطی دیگر مانند حرارت زیاد، برودت، واکسیناسیون های مختلف همگی در خاصیت جوجه درآوری تاثیر میکند و آن را کاش می دهد. نگاهداری طولانی تخم مرغ جوجه کشی، شرایط ذخیره، همچنین قالب و وزن تخم مرغ نیز کم و بیش در خاصیت جوجه درآوری موثر واقع می شود.

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=4475
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.