گاوشیری

زدن موی های اضافی گاوها و اثر آن بر کیفیت شیر

زدن موی اضافی بدن گاوها در اواخر پاییز و زمستان چندین هدف در بر دارد. گاوهای موچینی شده، تمیزتر باقی می مانند و بدین ترتیب، مدت زمان مورد نیاز برای آماده کردن گاو برای شیردوشی کاهش می یابد. رسوب و شمارش باکتری های مخزن شیر تا ۵۰ درصد کاهش یافته و بیماری ورم پستان نیز به علت کاهش تماس با عوامل بیماری زا کاهش می یابد. همچنین، زدن موها یک اقدام مناسب برای کنترل شپش ها می باشد.
ابزار آلات مورد نیاز برای زدن موی یک گاو شامل ماشین مو تراشی، یک یا دو دست تیغه های یدکی، یک پیچ گوشتی برای تنظیم ماشین مو تراشی، گازوئیل (نفت و گاز) یا لغزنده کننده ای مشابه، قشو و برس می باشد. همچنین ممکن است که به یک افسار یا دیگر وسایل مهار کردن نیز نیاز داشته باشید.
ناحیه ای که می بایست موهایش زده شود، بین گاوهای مختلف و محیط نگهداری گاوها متفاوت می باشد. قسمت هایی که دست کم باید موهایش زده شود شامل پستان گاو، در امتداد پاها و ران از مفصل خرگوشی به سمت بالا تا حدود ۳۰سانتی متر از ریشه دم می باشد. در بسیاری از موارد اگر وقت اجازه می دهد بهتر است که موهای منطقه ای وسیع تر زده شود؛ موقع انتقال دادن تلیسه هایی با موهای بلند به داخل جایگاه های بسته، اگر موهای بدنشان کاملأ چیده شود، سریعتر با این تغییر درجه حرارت عادت خواهند کرد.
گوساله ها نیز از یک اصلاح زنی جزئی موها سود خواهند برد. موی دم را از کاکل تا ریشه دوم و بخش کوچکی از موی ریز دم را کوتاه کنید. این کار از تجمع کود بر روی دم که باعث محدود شدن جریان خون می شود، جلوگیری می کند. چنانچه این کودها برداشته نشوند، به صورت گلوله در آمده که می توانند باعث قطع دم شوند.
آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=7568
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.