طیور

نوک چینی و قطع تاج در طیور

  در کارخانه جات جوجه کشی، خدماتی نظیر نوک چینی جوجه های مرغ و بوقلمون یک روزه یا برداشتن بخشی از تاج جوجه های لگهورن سفید با تاج منفرد ارائه می شود. معمولأ در صورتی که نوک به طور صحیحی قطع گردد در طی دوره رشد، جوجه مجدد رشد نخواهد کرد. معمولأ اگر نیمچه های جایگزینی در سن یک روزگی نوک چینی شوند و در صورتی که کانیبالیسم در طی دوره رشد و تخم گذاری کنترل شده باشند، احتیاج به نوک چینی مجدد نخواهد بود.
وجود تاج بزرگ در مرغ های لگهورن سفید تاج منفرد که اغلب برای تخم گذاری استفاده می شوند ممکن است باعث بروز مشکلاتی برای مرغ ها شود مخصوصأ اگر در قفس نگهداری شوند. با برداشتن بخش اعظم تاج در سن یک روزگی می توان از وارد آمدن این زیان ها پیشگیری نمود. تاج چینی مرغ در این سن نسبتأ بی ضرر است و تاجی که رشد می کند کوچکتر خواهد بود و در زمان بلوغ مرغ را کمتر اذیت خواهد کرد.
نوک چینی بطور طبیعی به دو دلیل صورت می گیرد:
-برای جلوگیری از کنده شدن پرها و همنوع خواری(کانیبالیسم)
-برای کم کردن از ریخت و پاش های غذایی
نوک چینی یک عمل ظریفی است که فقط شخص مخصوص و با تجربه ای باید اینکار را انجام دهد.وقتی نوک چینی بطور غلط صورت گیرد ،نتیجه اش پرنده ای می شود که در خوردن و آشامیدن دچار مشکلات گردیده و متفاوت از گله می باشد.تعیین سن نوک چینی بستگی سیستم سالن دارد.و می توان نوک چینی را در روز اول ،در سن ۷ تا ۱۰ روزگی، ۸ تا ۱۰ هفتگی و نیز میتوان نوک چینی را در هنگام انتقال انجام داد.
منبع: وبسایت بازار دام و طیور ایران

 

آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=7128
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.