نژادهای گوسفندان دنیا- قسمت دوم

  • شامیس هیل(Charmoise Hill): منشاء آن از تپه های فرانسه است. یک نژاد اصیل تپه ای است. ترکیب استثنائی بدن این نژاد دلیل اصلی استفاده از قوچهای آن در برنامه های دورگیر تجاری برای تولید بره های زودرس است.
  • بتکس(Beltex): ویژپی اصلی این نژاد داشتن یک ژن به نام ماهیچه مضاعف است. این ژن سبب رشد ماهیچه ها در قسمت ران و کپل می شود. درصد استخوان لاشه کم و لذا دارای حداکثر بازده لاشه در بره های پرواری است. به عنوان نر نهایی برای دورگ گیری استفاده می شود. ترکیب بدن عمده ترین خصوصیت نژاد در تولید بره های زودرس است.
  • دوماین آبی(Blue du Main): منشاء آن از غرب فرانسه است.بزرگ جثه بوده و در مقایسه با تکسل سن بلوغ جنسی آن بیشتر و تعداد بره در هر زایش نیز بیشتر است. میانگین رشد روزانه و کیفیت لاشه آن مشابه تکسل ولی مقدار ماهیچه آن کمتر است.
  • شاروله (Charollais): در این نژاد اندازه بدن متوسط، کمر دراز و ران و کپل بسیار ماهیچه ای است. به عنوان یک نر نهایی برای افزایش میزان رشد و ماهیچه ایی بودن بره ها استفاده می شود. لاشه بره لخم و دارای ماهیچه زیاد به ویژه در قسمت کمر و ران هستند. درصد لاشه بیشتر از سایر نژادها است.
  • دورست (بی شاخ و شاخ دار)((Poll & Horn)Dorset): نژتد دورست از نظر توانایی برای تولید بره در هر فصلی از سال معروف است.از آمیزش مرینوس اسپانیا با گوسفندان شاخدار ولز در زمان غلبه اسپانیا بر انگلیس حاصل شده است. دورست شاخدار در سال ۱۸۸۵ به آمریکا وارد شد و در سال ۱۹۸۴ یک آلل غالب برای بی شاخی به وجود آمد که منجربه دورست بی شاخ شد. دورست بی شاخ در استرالیا از آمیزش دورست شاخدار با کاریدال و رایلند توسعه یافته است. مهمترین خصوصیات دورست ها تولید لاشه های بلند، ماهیچه ای و فاقدچربی های اضافی،توانایی تولیدمثل در خارج از فصل طبیعی آمیزش و میزان رشد زیاداست.میشها دارای غریزه مادری و تولید شیر مناسب با تولید ۱٫۳-۱٫۸ بره می باشند. پشم متراکم،بدون تارهای کمپ با طول ۷٫۵-۱۰ سانتی متر و قطر ۲۷-۳۲میکرون ومقدار۲٫۵ کیلوگرم می باشد.
  • دورست داون: این نژاد در اواسط قرن ۱۸ از آمیزش سات داون، همپشایر و دورست بومی در انگلیس توسعه یافت. در سال ۱۹۴۷ به نیوزیلند وارد شد. قوچهای این نژاد بیشترین تقاضا را برای آمیزش جهت تولید بره های با نسبت گوشت به چربی بیشتر و رشد سریع در بازار های جهان دارد. نسبت به سایر نژادها، قوچهای آن دارای بیشترین توان جفتگیری هستند. وزن قوچها حدود۱۰۰-۱۳۰ کیلوگرم و وزن میشها ۶۵-۸۰کیلوگرم است.
  • برون کاپ(Braunkopfiges): نام دیگر این نژاد گوسفند گوشتی سر قهوه ای است. یکی از چهارنژاد غالب در سوئد است. حاصل آمیزش آکسفورد و گوسفند سر سیاه آلمان است. سنگین ترین نژاد است. یک گوسفند با آمیزش فصلی و یک نوبت زایش در سال با میانگین  ۱٫۷ بره به ازای هر میش است.
  • بریکون دوچر(Berrichon du Ches): منشاء آن از نواحی بری فرانسه است.برای توسعه آن از مرینوس و Dishley Leicester استفاده شده است. یک گوسفند صورت سفید بی شاخ استو پشم آن دارای کیفیت زیاد است. اندازه بدن متوسط تا بزرگ و دارای توده ماهیچه ای مناسب است. به عنوان پایه پدری برای نژادهای گوشتی استفاده می شود.
  • کلون جنگلی (Clun Forest): منشاء این نژاد ناحیه کوهستانی جنوب غرب انگلیس است و نام آنها از بازار تاریخی شهر کلون اقتباس شده است. یک نژاد جدید در آمریکا است که در سال ۱۹۵۹ به آن وارد شد یک نژاد مقاوم با اندازه بدن متوسط است که بره دهی آن متوسط و به مدیریت ساده پرورش نیاز دارد. این نژاد به طول عمر زیاد شهرت دارد.
آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=1764
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.