نژادهای گوسفندان دنیا- قسمت سوم

 • دربیشایر(Derbyshire Gritston): یکی از نژادهای قدیم بریتانیا است که برای بقاء در شرایط سخت و تولید در مراتع فقیر انتخاب شده است ولی در حال حاضر به صورت متمرکز پرورش می یابد. یک نژاد قوی و بزرگ است که برای افزایش بدن نژادهای کوچک از آن استفاده می شود. پشم آن از کلیه نژادهای تپه ای ظریف تر و در برابر تغییرات آب و هوا مقاوم است.
 • ایل دو فرانس(Ile de France): حاصل آمیزش لایسستر انگلیس و رامبویلت استو در سال ۱۹۷۰ از فرانسه به انگلیس وارد شد. نژاد دارای استخوان بندی پهن و قوی است و به میزان زیاد به عنوان نر نهایی برای تولید بره های کشتار از آن استفاده می شود هر دو جنس بی شاخ هستند.
 • شورپ شایر(Shorpshire): منشاء این نژاد غرب انگلستان است. اندازه ببدن متوسط تا بزرگ است. تا سال ۱۹۳۰ محبوب ترین و بهترین نژاد آمریکا بوده به همین دلیل به آن نژاد ایده آل مزرعه Ideal Fram Sheep گفته می شد. به داشتن پشم از نوک بینی تا نوک پا مشهور است.
 • روژدی لوست(Rouge de Loest): یک نژاد فرانسوی با اندازه بدن متوسط است. نژادی قوی و عمق بدن در ناحیه سینه زیاد است. همچنین طول بدن در ناحیه کمر و پشت زیاد است. از نظر ماهیچه ای بودن و ترکیب بدن در ناحیه عقب استثناء است. استخوانهای بدن ظریف است. در ابتدا به عنوان یک نژاد شیری برای تهیه پنیر Camembert نگهداری می شد. ترکیب عالی لاشه آن سبب شد تا پرورش دهندگان برای بهبود کیفیت لاشه نژادهای دیگر از آن استفاده کنند. لذا علاوه بر خصوصیات گوشتی بودن دارای صفات اصلی یعنی بره دهی و شیری نیز می باشد. Rouge به قرمز غربی ترجمه می شود که رنگ و منشاء نژاد را تشریح می کند.
 • لیموزین(Limousine): منشاء آن از ناحیه لیموزین فرانسه است. گوسفندی مقاوم و با نواحی مختلف به ویژه نواحی با خاکهای اسیدی سازگاری عالی دارد. نژادی با خصوصیات مادری نظیر بلوغ جنسی زودهنگام، آمیزش غیر فصلی، غریزه مادری و تولید شیر زیاد می باشد.

چون در این طبقه بندی نژادها براساس نوع تولید می باشدو تولید موی فاقد ارزش اقتصادی برای پرورش دهنده می باشد، گوسفندان مویی در گروه های مختلف ارائه می شوند. لذا هشت نژاد گوشت زیر دارای خصوصیات مشترک مویی بودن هستند.

 • دورپر(Dorper): دورپر در هر زمان از سال آمیزش می کند. اولین زایش یک قلو و میشهای پیر دو و سه قلو زایش میکنند. میش ها دارای مهر مادری فراوان هستند. رشد بره ها در این نژاد استثناء است به طوریکه در سن ۳٫۵-۴ ماهگی حدود ۳۶ کیلوگرم وزن دارند. در سال ۱۹۳۰ آفریقای جنوبی نیز اقدام به توسعه این نژاد نمود. دومین نژاد پر جمعیت آفریقای جنوبی است. نژاد ممکن است دارای سر سیاه باشد(دورپر) و یا تمام بدن سفید باشد(دورپر سفید). یک نژاد ماهیچه ای به ویژه در نواحی ران و کپل است. اولین چرخه فحلی بره های ماده در سن ۵ ماهگی است. مقاومت این نژاد به انگل های داخلی زیاد است. پوشش آن مخروطی از مو و پشم استکه ریزش طبیعی دارد. در دوقلوها ممکن است یک بره با پوشش مو و دیگری با پوشش پشم متولد شود. دورپر دارای یک پوست ضخیم با ارزش زیاد است. همچنین حیوان را در شرایط آب و هوای سخت محافظت می کند. بعد از پوست گوسفندان پوستی بیشترین تقاضا برای پوست آن وجود دارد.
 • دمارا(Damara): منشاء این نژاد از آسیای غربی و مصر است. برای سالهای زیاد در نامبیا از آمیزش با سایر نژادها محفوظ ماند. به شرایط سخت و تغذیه نامناسب سازگار و مقاوم است. بیش از ۶۴ درصد جیره دمارا سرشاخه خواری است که از این نظر مشابه بزها است. موی آن کوتاه و دارای یک لایه پشم ظریف در آن است. دامنه وسیعی از رنگ دارد که کلیه آنها مطلوبند. دم آن نسبت به سایر نژادهای دم دار بلند و قطور و ذخیره چربی در اطراف آن سبب شکل خاصی از دنبه در این نژاد شده است.
 • میتمسجر(Meatmaster): حاصل آمیزش گوسفندان دنبه دار مویی آفریقای جنوبی با نژادهای گوشتی اروپا است که برای صفات اقتصادی تحت شرایط طبیعی توسعه یافته است. در ترکیب این گوسفند باید از دمارا استفاده شود و به کشورهای کانادا و استرالیا نیز صادر شده است.
 • رویال سفید(Royal White): یک نژاد جدید مویی است. حاصل آمیزش بین دورپر و نژاد استی کای است. رنگ بدن سفید است. رشد موها در زمستان زیاد و در بهار ریزش میکنند. د رحال حاضر در دانشگاه تگزاس برای گوشتی بودن و مقاومت به بیماری اسکراپی تحت انتخاب است.
 • نولانا(Nolana): هدف از اصلاح این نژاد ترکیب نمودن مزایای گوسفند مویی با مزایای گوسفندان پشمی بوم بوده است. نولانا فاقد پشم و دارای یک پوشش نرم  است که در بهار ریزش می کند. دو تیپ مخصوص شرایط متمرکز و غیر متمرکز از این نژادتوسعه یافته است.
 • ون روی(Van Roy): در سال ۱۹۰۶ آفریقای جنوبی با سه هدف(تولید یک نژاد قوی و مقاوم برای تولید محصول در خشکسالی های متوالی، باروری زیاد به منظور تولید بیشتر و بهبود کیفیت لاشه) اقدام به سنتز این نژاد کرد. برای این منظور ابتدا قوچهای Blinkhaar Afrikander با میشهای رامبولیت آمیزش داده شدند و برای بهبود ترکیب لاشه قوچهای ونسلیدل به دورگها معرفی شدند. زنده مانی و تولید مثل دو صفت اصلی برای تولید اقتصادی آن در مرتع و چراگاه است.
 • ویلتشایر شاخدار(Wiltshire Horn): یکی از نژادهای قدیم انگلیس است. در قرن ۱۷ و ۱۸ تعداد آنها زیاد ولی به تدریج کمیاب شد. در اوایل قرن ۲۰ به عنوان یک نژاد گوشتی مورد توجه قرار گرفت. در حال حاضر به دلیل کیفیت خوب گوشت و عدم نیاز به پشم چینی دارای اهمیت است.
 • ویلتی پول(Wiltipol): یک نژاد جدید گوسفند است که در استرالیا از توسعه ویلتشایر ایجاد شده است. بی شاخ بودن آن به دلیل استفاده از نژادهای بی شاخ مرینوس، دورست و بوردرلایسستر است. بره های این نژاد رشد خوبی دارند به طوریکه در سن ۱۰ ماهگی دارای وزن لاشه ۲۵-۳۰ کیلوگرم می باشند.
آسیاب چکشی و تیغه ای
دستگاه یونجه خرد کن
http://bazaredam.ir/?p=1846
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.